Kamerun'un başkenti, şehirleri ve bölgeleri
Kamerun'un başkenti, şehirleri ve bölgeleri

23.924.407 toplam nüfusuyla Orta Afrika’nın ülkesi Kamerun; ulusal park, botanik bahçe ve şelale gibi doğal güzellikleri yanında kale, müze, cami ve diğer tarihi yapılarıyla popüler bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Yaounde Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kamerun’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kamerun Nerede?
  4. Kamerun’un başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Kamerun Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Zaman zaman burada iç çatışmalar olsa da gezilip görülmeye değer bir Afrika ülkesidir. Burada gezilip görülecek bu yerlerden 10 tane seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Kamerun Dağı

Kamerun’un Gine Körfezi yakınlarında yer alan Kamerun Dağı, 4.040 metre yüksekliğiyle Afrika’nın en yüksek 4. zirvesi konumunda bulunur. Aynı şekilde ve aynı alanda Dünya’nın  31. büyük dağıdır. Bu dağ en son 2012 yıllında püskürtülmüştür. Günümüzde turistik bir nokta olup her yıl birçok dağcının uğradığı bir yerdir. Adrenalin seviyorsanız bu tırmanış tam size göre bir yerdir.

2-Dja Ulusal Parkı

Kamerun’un en turistik yerleri arasında yer alan bu ulusal park, 5.260 kilometrekarelik alan kapsamaktadır. 1987 yıllında milli park statüsü ilan edilmiştir. İsmini burayı çevreleyen Dja Nehri’nden almaktadır. Parkta birçok endemik bitki ve soyu tükenmekte olan hayvanlar bulunmaktadır. 107 memeli türü ve 320 kuş türü bulunmaktadır. Bunlar dışında 1500 bitki türü bulunur. Günümüzde UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan bu park gezilip görülmeye değer bir yerdir.

3-Korup Ulusal Parkı

Orta Afrika ülkesi Kamerun’da yer alan Korup Ulusal Parkı, 1986 yıllında 1.260 kilometrekarelik alanında kurulan Afrika’nın en eski parkıdır. Parkta birçok kuş, sürüngen, kurbağa ve kelebek türü bulunmaktadır. Bunlar dışında parkın doğal güzellikleri popülerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edip bu parkı gezin.

4-Douala Denizcilik Müzesi

Kamerun’un Douala şehrinde yer alan Douala Denizcilik Müzesi, 1986 yıllında açılan ülkenin ilk ve tek deniz müzesidir. Müzede birçok eser sergilenmektedir. Müze bünyesinde  çeşitli gemi maketleri ve aksesuarları sergileniyor. Ülkenin denizcilik tarihini daha yakında öğrenip görmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

5-Ekom-Nkam Şelaleleri

Ekom-Nkam Şelaleleri, Kamerun’un batısında Haut Nkam bölgesinde Dschang ilçesinin güneyinde yer alan Nkam Nehri’nin oluşturduğu harika bir şelaledir. 80 metre yükseklikten adeta dans eder gibi akan bu şelale, görülmeye değerdir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu şelaleyi ziyaret edin. Oldukça büyüleyici bir görüntüsü ve huzur verici bir sesi bulunmaktadır. Bu nedenle buraya her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Ayrıca ülkede yayın balığı üretimi en fazla bu nehirde yapılmaktadır. Ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim.

6-Blackitude Müzesi

Kamerun’un başkenti Yaounde’de yer alan Blackitude Müzesi, 2000 yıllında hizmette açılan bir etnografya müzesidir. Müzede 2.070 öge sergilenmektedir. Ülkenin tarihini ve kültürünü merak ediyorsanız mutlaka bu müzeyi ziyaret edin. Müzede maddi ve manevi anlamada birçok eser bulunur. Ülkeyi ziyaret eden bütün ziyaretçiler bu müzeye mutlaka uğrar. Bu nedenle ülkenin ve şehrin önemli turistik bir noktasıdır.

7-Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi

Kamerun’un başkenti Yaounde’de yer alan Mvog-Betsi Hayvanat Bahçesi, 1951 yıllında ziyarette açılan Batı Afrika bölgesinin en iyi  Hayvanat Bahçesidir. Burada çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse birçok hayvan türünü daha yakında görebilme şansına sahip olabilirsiniz. Özellikle çocuklu ailelerin favori mekanlarından biridir.

8-Zafer Meryem Ana Katedrali

Kamerun’un başkenti Yaounde’de yer alan Zafer Meryem Ana Katedrali(Cathédrale Notre Dame des Victoires), 1952 yıllında inşa edilen şehrin en önemli ve ihtişamlı ibadethaneleri arasında yer almaktadır. İç ve dış mimarisi oldukça dikkat çekmektedir. Burada en az 5 bin kişi ibadet edebilir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

9-Kamerun Sanat Müzesi

Kamerun’un başkenti Yaounde’de yer alan Kamerun Sanat Müzesi, ülkenin en önemli ve en popüler müzesidir. Müzede birçok kabilere ait çanak, çömlek, ahşap oymalar ve çeşitli eşyaların yanı sıra heykel ve diğer sanatsal eserler sergilenmektedir. Sanat, kültür ve tarih meraklısı gezginler için oldukça uygun bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi mutlaka ziyaret edin.

10-Limbe

Kamerun’un Douala şehrinde yer alan Limbe, 1999 yıllında bir volkan patlaması sonucu oluşan turistik bir yerdir. Bölgede harika manzaralar bulunmaktadır. Ayrıca 1993 yıllında kurulan  Limbe Vahşi Yaşam Merkezi’ne de oldukça yakın bir konumda bulunur. Bunun dışında Dünyanın en değerli tropikal botanik bahçelerinden biri olan Limbe Botanik Bahçesi’de burada bulunmaktadır. Yolunuz düşerse mutlaka bu bölgeyi ziyaret etmelisiniz.


Bunlar dışında Kamerun Hakkında genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;

Kamerun Bayrağı

Nüfus: 23.924.407

Başkent: Yaoundé

Resmi Dilleri: Fransızca, İngilizce

Para Birimi: Orta Afrika CFA frangı

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1 Ocak 1960

Vize Durumu: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vizeye tabidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here