Kanada'da gezilecek 10 Yer

Kanada, coğrafi olarak Türkiye’ye uzak olması nedeniyle Türkiye’de çok bilinen bir ülke değildir. Ancak muhteşem ve el değmemiş doğası ile ziyaretçileri çekmektedir.

Kanada’da Gezilecek Yerler

Güzel manzaraları, canlı şehirleri ve hoş atmosferi Kanada’yı popüler bir turistik yer haline getirmektedir. Kuzey Amerika’da yer alan Kanada’nın görkemli dağları, muhteşem sahil şeridi, bakire ormanları, geniş çayırları ile güzel bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Ottawa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kanada’da gezilecek 10 Yer
  3. Kanada Nerede?
  4. Kanada’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kanada Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur, Nasıl Gidilir?

Kanada’da yaşayanlar genellikle İngiliz ya da Fransız kökenlidir. Kanada’da çok kültürlü topluluklardan oluşan bir mozaik bulunmaktadır. Kanada’da en iyi gezilecek yerlere genel bir bakış atalım:

10Calgary

Alberta’nın en büyük şehri olan Calgary, Yeşil Çayırları ile Kanada Rockies’in etekleri arasında yer almaktadır. 1900’lerin başında petrol keşfedilen Calgary, Kanada’nın en büyük metropol alanlarından biri haline geldi ve dünyaca ünlü rodeo etkinliği olan Calgary Stampede her yıl binlerce kişiyi çekmektedir. Bu Eski Batı kutlamaları Temmuz’da on gün boyunca yapılmaktadır.

9Ottawa

Ontario güneydoğusundaki Ottawa, Gatineau ve Rideau nehirlerinin birleştiği yerde bulunur ve Kanada’nın başkentidir. Ülkenin başkenti olan Ottawa, Parlamento binasıda dahil olmak üzere birçok finansal, ticari ve federal işletmelere ev sahipliği yapmaktadır. Rideau Kanalı, şehrin kalbindedir.

8Whistler

Whistler ve Blackcomb olarak adlandırılan muhteşem dağlarda, Whistler tesisi, Kuzey Amerika’nın en büyük ve en ünlü dağ kayak merkezidir. British Columbia’nın Sahil Dağları’nda bulunan Whistler, özellikle muhteşem köyleri ile ziyaretçi çekmektedir.

7Vancouver Adası

Vancouver adası, İngiliz kâşif George Vancouver’dan adını almakta ve Kuzey Amerika kıtasındaki Batı Sahilinin en büyük adadır. Vancouver Adası, Victoria’nın şirin kenti, muhteşem Butchart Bahçeleri, Tofino’nun sörf kasabası ve kuzeydeki vahşi doğasıyla gezilecek yerler arasında gösterilmektedir.

6Quebec City

Quebec City, doğu Kanada’daki Quebec eyaletinin başkentidir. Fransız mirası ve mimarisi, dili sayesinde bir Avrupa şehri gibi görünümü vardır. St. Lawrence Nehri’ne bakan bir tepenin üzerinde yer alan Vieux Quebec, şehrin tarihi bölgesidir. Eski Kent’in Arnavut kaldırımı sokaklarında yapılan yürüyüş, kale ve Place-Royale gibi cazibe merkezleriyle bulunmaktadır.

5Toronto

Ontario’nun başkenti Toronto, Kanada’nın en kalabalık şehridir ve Kuzey Amerika’nın en büyük şehirlerinden biridir. Chinatown, Little India ve Little Italy gibi çok sayıda etnik bölgesi ile Toronto, dünyanın kültürel çeşitlilik gösteren şehirlerinden biridir. Toronto, Adaları, plajlar ve açık hava etkinlikleri ile popüler bir destinasyondur.

4Montreal

Toronto’nun ardından Kanada’nın ikinci en büyük şehri olan Montreal, Quebec eyaletinin kültürel ve finansal sermayesinin olduğu şehirdir. Montreal, Fransa’nın dışında en büyük Fransızca konuşan topluluğa sahip olan yerdir. Şehir merkezi, tarihi mahallesi, eğlence bölgesi ve birkaç seçkin mahalleden oluşan kalabalık bir metropoldür. Montreal’in başlıca turistik mekanları arasında Olimpiyat Kulesi, eski Montreal’in tarihi binaları ve tema, su parkları gibi aileler için ilgi çekici yerler bulunmaktadır.

3Niagara Şelalesi, Ontario

Niagara Şelaleleri Kanada Ontario ve Amerika Birleşik Devletleri New York sınırında yer alan üç tane şelale dizisidir. Şelale’nin Ontario tarafına Horseshoe Şelalesi denir. En iyi manzaralar ve ilgi çekici mekanlar bu tarafta bulunur. Şelaleyi çevreleyen yakın alan, gözlem kuleleri, restoranlarda, hediyelik eşya dükkanlarında, kumarhanelerde ve yüksek katlı oteller çok iyi turistik yerlerdir.

2Banff National Park

Alberta eyaletinde bulunan Banff Ulusal Parkı, sadece Kanada’nın ilk ulusal parkı değil aynı zamanda ülkenin en büyük ve en çok ziyaret edilen milli parklarından biridir. Parkın nefes kesen manzarası ve vahşi doğası, parkın içinden geçen Trans-Kanada Yolu boyunca her yıl birçok turisti kendine çekiyor. Banff Ulusal Parkları, yaban hayatı yoğunluğu, siyah ayılar, bizon, geyik, büyük boy koyunlar, kurtlar ve kel kartallar gibi memelileri içerir.

1Vancouver

British Columbia’daki Sahil Dağları ile Pasifik Okyanusu arasında yer alan Vancouver, turistlerin okyanusta yüzebilecekleri, doğal parklarla, dağlarda kar kayağı yapacakları doğal bir oyun alanı sunan görkemli manzaraları ile öne çıkıyor. Ülkenin üçüncü büyük metropol alanı olan Vancouver, Kanada’da ziyaret edilecek en popüler kavaklardan biridir. Vancouver’da büyük ormanlık alanlar, bahçeler ve yeşil alanlar içeren Stanley Parkıda çok güzeldir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here