Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur, Nasıl Gidilir?
Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur, Nasıl Gidilir?

Dünyanın en büyük 2. ülkesi olan Kanada, Birleşmiş Millet tarafından da yaşanılabilecek en rahat ülkelerden biri olarak kabul edilmiştir.

Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur

Bu nedenle yıl boyunca çok sayıda kişi buraya akın etmektedir. Hatta çoğu kişi buraya yerleşip bu ülkenin vatandaşı olmak istemektedir. İşte tam da Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur, Nasıl Gidilir? sorularına cevap bulmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Umarım işinize yarar.

Göz at ;

 1. Ottawa Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Kanada’da gezilecek 10 Yer
 3. Kanada Nerede?
 4. Kanada’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Kanada Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 6. Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur, Nasıl Gidilir?

Dünyanın dört bir tarafında yaşayan insanlar Kanada vatandaşı olmak için oldukça büyük uğraşlar vermektedir. Özellikle Ortadoğu ve Afrika ülke vatandaşları daha büyük uğraşlar verdiğini görebiliyoruz. Peki Kanada vatandaşlığı nasıl oluyor sorusuna cevap bulalım. Eğer bu ülkede doğmamış iseniz vatandaşlık için en uygun yöntem buraya göçmen olarak başvurmanızdır.

Yaklaşık 3 yıl bu ülkede göçmen olarak yaşarsınız vatandaşlığı kapıyorsunuz. Tabi bunun için göçmen başvurunuz kabul edilmesi gerekir. Göçmen başvurusu da yaklaşık 1 ay içinde sonuçlanıyor. Peki sadece bu kadar mı derseniz elbette cevabımız hayır olacaktır. Birçok kural daha sıralayabiliriz. Şimdi göçmenlik başvuru sonucunu olumlu etkileyecek birkaç madde madde sunmak isterim. Şöyle ki;

 1. Mesleğiniz Kanada çapında popüler bir meslek grubu ise
 2. Popüler meslek gruplarında en az 1 yıllık tecrübeniz var ise
 3. Kanada’da daha önce bir iş ayarladıysanız
 4. Kanada’da öğrenci iseniz ve 3 yılınızı doldurmuş iseniz
 5. Kanada’daki bir üniversiteden mezun veya denklik bir üniversite mezunu iseniz
 6. İngilizce ve Fransızca dillerinden herhangi birini veya ikisini anadiliniz gibi konuşabiliyorsanız
 7. Öğrenci veye Turistik vizeye sahip olursanız olumlu sonuçlanır
 8. Aileniz için göçmenlik hakkına başvuruyorsanız en az 6 ay beklemeniz gerekir.

Kanada Vatandaşı olmak için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Fakat bunların hepsini vermeyeceğim. Önemli gördüğüm 3 başlık altında sıralamak isterim.

 1. Yukarıdaki yazımızda da belirtiğimiz gibi Göçmen olarak başvurmalısınız. Göçmenlik başvurunuz olumlu sonuçlanırsa Kalıcı oturum izni almış olursunuz. Oy kullanma dışında Kanada Vatandaşlarıyla eşit haklara sahip oluyorsunuz. Kanada’da göçmen olmakla vatandaş olmak aynı şey olmadığını belirtmek isterim.
 2. Kanada’ya sığınmacı olarak geldiyseniz; Bu durumda bir mahkeme süreci başlatmaktadır. Bu mahkeme sonucuna göre kabul veya ret edilebiliyor. Mahkeme sonucu olumlu olursa Kalıcı oturum izni almış olursunuz. Bu iki maddeyi kapsayan kişiler burada en az 3 yıl bekledikten sonra Kanada vatandaşı olabiliyor.
 3. Direk Kanada vatandaşı olmak için ise şu şartlara sahip olmanız gerekir.
 • 18 yaş ve üstü olmanız gerekir
 • Kalıcı oturum izniniz olması gerekir
 • Bulunduğunuz dönemde hükkümettin belirlediği süre zarfını ülkede geçirmeniz gerekir. 2016 yıllı itibariyle son 6 yıllın 4 yıllı burada geçirmeniz gerekir.
 • Vatandaşlık başvurusu için gerekli evrakları toplayıp cic.gc.ca adresine yolamanız gerekir. Ayrıca başvuru ücretini yatırmanız gerekir.
 • Burada vatandaşlık sınavı yapılmaktadır. Bu sınava başvurmalısınız.

Kanada’ya Nasıl Gidilir?

 • Ülkemizden Kanada’ya direk uçuş bulunmaktadır. İstanbul’dan kalkan uçaklarla Kanada’nın en büyük şehri Toronto’ya rahatlıkla uçabilirsiniz.
 • Buraya gitmek için öncellikle hedefinizi belirlemeniz gerekir. Buraya Turistik, iş, öğrenci veya göçmen olarak gidebilirsiniz. Bunun için vize almanız gerekir. Her birinin ayrı bir süreci olduğunu unutmayın.

Göz at;

 1. Kanada Vatandaşı Nasıl Olunur, Nasıl Gidilir?
 2. Kanada Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
 3. Kanada’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 4. Kanada Nerede?
 5. Kanada’da gezilecek 10 Yer
 6. Transit Vize Nedir? Transit Vize Uygulayan Ülkeler Hangileri?
 7. Hangi Ülke Nasıl Vatandaşlık Veriyor?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here