Karapürçek

Karapürçek Sakarya iline bağlı bir ilçedir. Karapürçek ilçesi Sakarya il merkezine yaklaşık 26 km uzaklıkta yer almaktadır. Sakarya’nın en eski ilçelerinden olan Karapürçek Bizans Döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılmaktadır. Ormanlık alanlar ile kaplı Karapürçek ilçesi yeşil tabiatı ve temiz havası ile dikkat çekmektedir. Karapürçek ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Teketaban Tümülüsü: Karapürçek ilçe merkezine bağlı Teketaban Köyünde yer almaktadır. Tekeban Köyiçi mevkiinde yapılan çalışmalar sonucunda ahşap mezar yapılarına ulaşılmıştır. Hangi döneme ait olduğu tam olarak bilinmese de ahşap mezarlıklardan bu Tümülüslerin Phrygia Tümülüslerini çağrışmaktadır. Tarih meraklıları Teketaban Tümülüs’ünü ziyaret edebilirler.

Mecidiye Şelalesi: Karapürçek ilçesine bağlı Mecidiye Köyünde yer almaktadır. Mecidiye Şelalesi Karapürçek ilçe merkezine 30 km uzaklıkta yer almaktadır. Mecidiye Şelalesine toplu taşıma araçları ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Mecidiye Şelalesinin çevresi sık ormanlar ile kaplıdır. Sadece yaya olarak gezilebilen Mecidiye Şelalesi irili ufaklı birçok şelaleden oluşmaktadır. Mecidiye Şelalesinin çevresinde yer alan ormanlık alanda piknik yapabilir ve şelalenin serin havasında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Karapürçek Hangi Şehirde
Karapürçek Haritası
Karapürçek Nasıl Gidilir
Karapürçek Nerede
Karapürçek

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here