Karayazı Erzurum

Karayazı ilçesi Erzurum ilimize bağlı 21 ilçesinden biridir. İlçemiz şehir merkezine yaklaşık 120 km uzaklıktadır. Buraya gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Erzurum’un İlçeleri-Karayazı

Karayazı ilçesi ülkemizin en soğuk ilçelerinden biridir. Öyle ki yazın bile kış havası yaşıyorsunuz. İsmi de burada geldiği söylenilir.

İlçemizin merkezine bağlı 5 mahalle 71 köy ve buna bağlı 68 mezra bulunur. İlçemizde son yapılan nüfus sayımında ilçenin toplam nüfusu 34.332’dır.

Karayazı

İlçemizin tarihi çok geçmişe dayanır. İlçemizde birçok medeniyet varlığını sürdürmüştür. 1071 tarihi ile Türklerin yurdu olmaya başlamıştır. İlçemiz daha önce Hınısa bağlı bir köy iken daha sonra çıkan bir kanunla 1938 yıllında İlçe olmuştur.

Karayazı Erzurum

İlçemizde bulunan tarihi ve doğal yapılara bakalım

Cunni Mağarası: ilçemize bağlı Salyamaç Köyün sınırlarında bulunur. Bu mağara ilçe merkezine yaklaşık 6 km uzaklıktadır. Bu mağaraya gittiğinizde birçok duvar resmi ile karşılaşacaksınız. Çeşitli tasvir ve figürler bulunur. Fakat bunlar ne zaman kimler tarafında çizilmiş belli değildir. Çeşitli söylentiler vardır. Bu mağarada birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. buraya geldiğiniz bu mağarayı görmeniz gerekir.

Cunni Mağarası Nerede
Cunni Mağarası

Çakmak Dağı: İlçemizin hemen arka tarafında bulunan bu dağ kış erken gelir geç biter. Özellikle yaz mevsiminde şehrin sıcaklığında ve stresinde sıkılan insanlar için bulunmaz bir yerdir. Dağa çıkıp ıksijen depolayabilir. Burada organik otlar toplayabilir, Soğuk suyundan içebilir, yürüyüş yapabilir. Dağın tepesine çıkıp şehri izleyebilir. Bu dağ yayla havasıyla,doğal çiçekleri ve güzelliğiyle tam bir piknik alanıdır.

Çakmak Dağı

Köyceğiz Göleti: Bu gölet İlçe merkezine bağlı Köyceğiz Köyünde bulunur. Bu gölet ilçeye 6 km uzaklıktadır. Yaz mevsiminde göletten yüzen çocuklara şahit olabiliyoruz. Gölet kenarında piknik yapılabiliyor. Gün batımı çok güzel seyredilebiliyor.

Köyceğiz Göleti

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret etmelisiniz ayrıca ilçede bulunan Cunni Mağarası’nın birkaç kilometre batısında Kangha isminde çok eski bir yerleşim yerinin kalıntıları bulunur Doğusunda Salyamaç köyü bulunur.  Bu isim bazen Kanka olarak da söylenilir.

Karayazı Erzurum

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here