gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Kargı Hakkında

Kargı, Çorum’un 14 ilçesinden birisidir. İl merkezine 104 kilometre uzaklıkta olan Kargı, düz bir ovaya kurulmuştur. Tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen Kargı’da Kargı Besi Dokumacılığı meşhurdur. Başlıca gezilecek mekanlar ise şöyledir:

Mihrihatun Cami

  1. Murat’ın eşinin adını verdiği bu cami ilçenin en meşhur yerleri arasındadır. 1943 yılında depremde yıkılan caminin yerine tekrar bir cami daha yapılmıştır. Bu cami de 1985 yılında yıkılmıştır. Daha sonra yapılan cami ise günümüze kadar gelmiştir. Fakat adı değişmemiştir.

Gavur Ambarı

Göl Köyü, Başpınar mahallesinde bulunan bu eser Roma Dönemine aittir. Küçük bir kayanın oyulması ile yapılan bu yapıt süslemeler ile doludur. Görmeniz gereken yapılar arasındadır.

Örencik Köyü Cami

Örencik Köyünde bulunan bu cami Hicri Takvime göre 1323 tarihinde yapılmıştır. 1943 yılında meydana gelen depremden dolayı minaresi yıkılan cami onarılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Kargı Yaylası

İlçe merkezine 26 kilometre uzaklıkta olan bu yayla temiz havası ve doğal güzelliği ile insanı hayran bırakacak türdendir. Mutlaka görmeniz gereken mekânlar arasındadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz