Kaunos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti
Kaunos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Muğla ili, Ortaca ilçe sınırında yer alan Kaunos Antik Kenti; kaya mezarları, 5 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği harika bir alandır. Bu antik kent, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunuyor.

Antik Çağ’da ticari açıdan popüler bir yer olan Kaunos Antik Kenti, alüvyonlarla dolmasıyla sonucu liman özelliğini kaybetmiştir. Günümüzde daha çok kaya mezarları ile popüler hale gelmiştir. Buraya yolunuz düşerse bu 3 bin yıllık tarihi kenti mutlaka görün derim. Buraya geldiğinizde kaya mezarları karşısında hayran kalıp, 5 bin kişilik tiyatroda dinlenip, bazilika, hamam ve agorada dolaşıp buradaki 1300 yıllık mozaikleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca Demeter Kutsal Tapınağı’nda mutlaka fotoğraf çektirin.

Kaunos Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

Kaunos Antik Kenti, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Beldesinde bulunur. Buraya ulaşmak için ilk önce Dalyan’a ulaşmanız gerekir. Dalyan’a ulaştıktan sonra burada kalkan tekne turlarıyla 10 dakikada antik kentte varabilirsiniz.

Kaunos Antik Kenti Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kaunos Antik Kenti, her gün 09:00-20:00(Kışın 17:00’e kadar açık) saatleri arasında ziyarette açıktır. Giriş ücreti 10 TL’dir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here