Kayseri Selçuklu Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri & Giriş Ücreti

Kayseri ili, Kocasinan ilçe sınırında bulunan Selçuklu Uygarlığı Müzesi, 21 Şubat 2014 yıllında ziyaretçilerine kapılarını sonuna kadar açmıştır.

Selçuklu Müzesi (Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi)

Müze Binası; ”Çifte Medrese” olarak da tanınan Gevher Nesibe Darüşşifası ve Gıyasiye Medresesi, Anadolu Selçuklu hükümdarlarından II. Kılıçarslan’ın kızı, Gevher Nesibe Sultan’ın vasiyeti üzerine, kardeşi I. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1205-1206 yılları arasında inşa edilmiştir. Bu haliyle dünyanın ilk tıp merkezlerinden biri sayılmaktadır. Uzun yıllar hastane olarak kullanılmıştır. 1980’li yıllardan itibaren  Erciyes Üniversitesi tarafından Tıp Tarihi Müzesi olarak hizmete açmıştır. 2012 yıllında binanın kullanımı belediyeye verilmiştir. Bu tarihten itibaren Selçuklu müzesi yapılma çalışmaları başlamıştır ve 24 Şubat 2014 tarihinde  Selçuklu Uygarlığı Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Burada Selçuklu dönemine ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin.

Kayseri Selçuklu Müzesi Nerede?

Kayseri Selçuklu Müzesi, Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Gevher Nesibe Mahallesinde bulunmaktadır.  Kayseri kent merkezinden bulunan Cumhuriyet Meydanına oldukça yakındır.

Kayseri Selçuklu Müzesi Nasıl Gidilir?

Cumhuriyet Meydanında bulunan Mimar sinan parkın içerinde yer alır. Buraya Özel Halk Otobüsleri veya tramvayla Cumhuriyet Meydanı durağında indikten sonra 5 dakikalık yürüme mesafesindedir. Ayrıca buraya yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kayseri Selçuklu Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi günü dışında haftanın her günü 09:00-17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Yaz aylarında 19:00’a kadar açık kalmaktadır.

Kayseri Selçuklu Müzesi Giriş Ücreti

Kayseri Selçuklu Müzesi Giriş Ücreti Tam:2 TL, Öğrenci: 1 TL’dir. Ayrıca 0-7 yaş arası ve 65 yaş üstü kişiler müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here