Kazımkarabekir

Kazımkarabekir ilçesi Karaman ilimize bağlı 6 ilçesinden biridir. Bu ilçe şehir merkezine yaklaşık 24 km uzaklıkta bulunur. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılır.

Karaman’ın İlçeleri

İlçeye: Selçuklular, Beylikler ve Osmanlılar döneminde: “Gaferiyat” ve “Gefr-iyad” isimleri verilmiştir. 1956 yıllında ilçeye Kazımkarabekir ismi verilmiştir.

Kazımkarabekir Hangi şehirde

Kazımkarabekir’de Gezilecek Yerler

Büyük Cami: İlçemizin merkezinde bulunan bu cami tarih boyunca özgünlüğünü korumayı başaran yegane bir yapıdır. cami karamanoğulları zamanında inşa edilmiş bir yapıdır. bu yapı süslemeleri ve mimarisi ile göz kamaştırmaktadır. Karamanoğullarının ongun kuşuna benzeyen çini örneği buradan alınarak Konya-Karatay Müzesine götürülmüştür. Cami Nevruzoğlu Cami olarak da bilinir.

Büyük Cami

Eminettin Cami: İlçe merkezinde bulunan bu cami Osmanlılar zamanında inşa edilmiştir. fakat tam olarak tarihi bilinmemektedir. Yavuz Sultan Selim Mısır seferine giderken buradan geçmiş bu camiyi çok beğenmiştir. Dönüşte cami için 2 altın şamdan ve 3 İran halısı göndermiştir. Bunlar günümüzde Konya Mevlana müzesinde sergileniyor.

Sarp Höyük: İlçe merkezinde bulunan bu höyük günümüzde işlevini yitirmiştir. Yerleşim nedeni ile büyük hasara yol açan höyük yok olmuş durumdadır. Sadece Roma döneminde kalma kale kapısı bulunur.

Sonuç olarak bu ilçemize yolunuz düşerse bu tarihi yapıları ziyaret ediniz. İlçemizde  yetişen Paşa Karpuzunun tadına bakmadan dönmeyiniz.

Paşa Karpuzu
Kazımkarabekir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz