Üsküp - Aziz Yuhanna Kilisesi
Üsküp - Aziz Yuhanna Kilisesi

Elif Karadağ hocamızın Makedonya gezisi deneyimlerini sizler için aktarıyoruz.

Sürekli merakımda olan Makedonya’ya ekim ayında seyahat ettim. Gitmeden önceki araştırmalarıma göre genellikle 5-7 günlük balkan turları içinde tercih edilen ve 2 günde rahatlıkla gezilecek bir yer olduğu söyleniyordu.

Üsküp - Taş Köprü
Üsküp – Taş Köprü

Fakat biz iki arkadaş olarak tadını çıkararak gezmeyi tercih ettiğimiz için Makedonya’ya 5 günümüzü ayırdık. Yaklaşık 1.5 saatlik uçuşla İstanbul’dan Üsküp’e (Skopje) vardık. Hava alanından şehir merkezine ulaşımı sağlayan servisler varmış fakat biz servisleri bulamadığımız için taksiyle şehir merkezine gittik. Üsküp, Eski Türk Çarşısı (Old Bazaar), Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi yapıları, müzeleri, eski manastır ve kiliseleri, Matka Kanyonu ve yemekleriyle gezilecek sempatik bir şehir. Şehri gelenekleri, kültürleri ve inançlarıyla adeta ikiye ayıran Vardar Nehri ve üzerine inşa edilen Osmanlı eseri Taş Köprü, şehir meydanına oldukça yakın bir mesafede sizi karşılıyor.

Üsküp Matka Kanyonu
Üsküp Matka Kanyonu

Üsküp’e yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunan Matka kanyonu tam bir doğa harikası. Eğer Üsküp’e giderseniz kanyonu görmeden ve tekne turu yapmadan dönmeyin derim. Matka Kanyonu’na ulaşımı Türk Çarşısı’da tanıştığımız bir Türk esnafın mini Üsküp turuna katılarak yaptık. Bunun dışında kanyona ulaşım otobüsler ile de sağlanmakta. Biz şehir içi ulaşımlarda genellikle taksi kullandık. (Tabii buralarda taksimetreler kullanılmadığı için taksiye binmeden önce fiyat konusunda anlaşmanızı tavsiye ederim.)

Makedonya - Ohri
Makedonya – Ohri

Üsküp’ten sonra gezilecek ikinci şehir balkanların incisi olarak da anılan Ohri’yi tercih ettik. Üsküp’e yaklaşık 4 saatlik mesafede bulunan Ohri’ye ulaşım her saat başı sağlanabiliyor. Ohri, Evliya Çelebi’nin “Yılın her gününe bir kilise düşer.” sözünü kanıtlar nitelikte bir manastır ve kilise şehri diyebilirim. Gezdiğiniz her sokakta manastır veya kiliseye rastlamak mümkün. Bizim en hoşumuza giden konumu itibariyle Aziz Yuhanna Kilisesi ( Sveti Jovan Kaneo) oldu. UNESCO koruması altında olan ve Osmanlı etkisinin hissedildiği göl manzaralı Ohri evleri ve sokakları huzur verici.

Üsküp - Aziz Yuhanna Kilisesi
Üsküp – Aziz Yuhanna Kilisesi

Bu arada seyahat etmeden önce güvenli ve temiz olmasını öncelikli tutarak Booking’den uygun fiyatlı oteller ayarladık.
Makedonya yardımsever insanlarıyla, tarihi mekanlarıyla, güzel mekan ve lezzetleriyle oldukça memnun ayrıldığımız bir yer oldu. Bir balkan ülkesine seyahat düşünüyorsanız Makedonya önceliğiniz olsun…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here