Kenya'da Gezilecek Yerler
Kenya'da Gezilecek Yerler

47.251.449 toplam nüfusuyla Afrika kıtasının doğu kısmında yer alan Kenya, Dünyanın safari cenneti olarak bilinir. Safari dışında derin deniziyle scuba dalışları ve zengin hayvanat bahçeleri ile her yıl çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Göz at ;

  1. Nairobi Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kenya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kenya Nerede?
  4. Kenya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kenya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Kendine has sürprizleri, zıtlıkları barındıran Kenya, Afrika’nın Paris’i olarak bilinir. Burada gezip görmeniz gereken 10 gözde yer seçtik şöyle ki;

1-Nairobi

Nairobi, Kenya’nın başkentidir. 1895 yıllında kurulup 1905 yıllında başkent unvanı almıştır. Türkiye’den giden birinin ilk uğradığı şehirdir. Başkent merkezinde gezip görmeniz gereken birçok yer var. Bu yerleri gezdikten sonra özellikle Nairobi Ulusal Parkı ve Karen Blixen’in müzesini ziyaret edin. Televizyonlarda izlediğiniz birçok belgesel filmi bu ulusal parkta çekilmiştir. Safari merkezi olarak da bilinir.

2-Masai Mara

Masai Mara, Kenya’nın en geniş rezerv bölgesidir. Bu bölge  1.510 km²’lik bir alan kaplamaktadır. 1961 yıllında koruma altına alınan bu bölge, çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.  Antilop ve zebra türlerinin en geniş yaşam alanlarıdır. Ayrıca bu bölge, Tanzanya’daki  Serengeti Ulusal Parkı’nı içine almıştır. Temmuz ve Ekim ayları arasında buraya gelip göçlere şahit olabilirsiniz. Ayrıca birçok insan safari içinde burayı tercih etmektedir.

3-Nakuru

Nakuru, Kenya’nın en büyük 4. kentidir. Kenya gezinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biridir. Safari yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir bölgedir. Burada zürafalar, filler ve büyük kediler bulunur. Bu hayvan türlerin yaşam alanı diyebiliriz. Şehri asıl popüler yapan da Nakuru Gölüdür. Göl, çok sayıda kuş türüne ev sahipliği yapmaktadır. Sayısız flamingoyu bir arada göreceğiniz gölde, ayrıca gergedan ve Bufalo gibi hayvan türleri de bulunur.

4-İsa Kalesi

Jesus Kalesi ya da Fort Jesus olarak bilinen İsa Kalesi,  Mombasa Adası’nda yer alan tarihi bir kaledir. Bu kale, 1593-1596 yılları arasında  Mombasa Eski Limanını korumak için Portekizliler tarafından inşa edilmiştir. Bu tarihi kale, 2011 yıllında UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edildi. Her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

5-Malindi

Malindi, Kenya’da Hint Okyanusu kıyısında yer alan bir şehirdir. Komşusu olan Mombasa’dan sonra en kalabalık ikinci büyük kasabadır. Bu kasabanın başlıca sektörü turizmdir. Özellikle 96 mil uzunluğundaki kumlu, palmiyelerin bol bulunduğu plajları ile ünlü Malindi Milli Parkı burada bulunur. Bu milli park sayesinde her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Deniz, kum ve güneş üçlüsünü burada doyasıya yaşayabilirsiniz. Buraya geldiğinizde çok farklı ırkların bir arada yaşadığına şahit olacaksınız. Afrika’nın en güzel yerlerinden biri olma özelliğiyle her geçen gün popülaritesini artmaktadır.

6-Hell’s Gate Ulusal Parkı

Hell’s Gate Ulusal Parkı veya diğer adıyla Cehennem Kapısı Milli Parkı,Nairobi’nin kuzey batısında, Kenya’daki Naivasha Gölü’nün güneyinde yer almaktadır. Bu park, 1984 yıllında açılmıştır. Parkta birçok yaban bitkisi, kuş türü ve diğer hayvan türleri bulunmaktadır. Birçok filme konu olan bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Park içerisinde birçok farklı etkinliğe de katılabilirsiniz. Afrika’nın en çok ziyaret edilen parklardan biridir. Vahşi yaşamı yerinde görüp incelemek isterseniz bu park aradığınız adrestir.

7-Lamu Adası

Kuzey Kenya‘nın bakir doğası, güzel Hint Okyanusu sahillerine karşı koyan Lamu Adası, Dünyanın en ilgi çekici adalarından biridir. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte huzurlu ve keyifli bir tatil imkanı yaşayabilirsiniz. Ayrıca burada Svahili kültürünü daha yakında görme fırsatını yakalayabilirsiniz. 2014 yıllında maalesef burada hoş olmayan olaylar oldu. Fakat şuan güvenli bir yer olup gönlünüzce gidip tatilinizi yapabilirsiniz.

8-Doğu Tsavo Ulusal Parkı

Kenya’nın Tsavo bölgesinde yer alan Doğu Tsavo Ulusal Parkı, 1948 yılında milli park statüsü elde etmiştir. 13.747 km²’lik bir alanda yer alan bu parkta Aslan, siyah gergedan, leopar, fil ve mandadan oluşan Afrika’nın en büyük 5 hayvanına ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar dışında birçok hayvan türüne ev sahipliği yapan bu park, Afrika’nın en eski ve en popüler milli parklarından biridir. Her sene binlerce safari meraklısı bu parkın yolunu tutmaktadır.

9-Kenya Dağı

Kenya Dağı, 5.199 m ile Kilimanjaro Dağı’ndan sonra Afrika’nın en yüksek dağıdır. Birçok vadiye ve buzul kütlelerine sahip bu dağ aynı zamanda sönmüş bir yanardağdır. Dağ çevresinde farklı bitkilerden oluşan ormanlarla kaplıdır. Maymun ve fil gibi birçok farklı hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Burada ayrıca harika manzaralı şelaleler de bulunuyor. Dağın çevresi Unesco Dünya Miras listesine alınan milli park  alanı bulunuyor. Buraya yolunuz düşerse bu dağı mutlaka ziyaret edin.

10-Jamia Camii

Kenya’nın başkenti Nairobi’ye bağlı Banda Caddesi üzerinde yer alan Jamia Camii, 1902-1906 yılları arasında Syed Maulana Abdullah Şah tarafından inşa edilmiştir. Cami, Arap-İslam mimari tarzını yansıtmaktadır. Kenya’nın en önemli dini yapılarından biri olup her yıl çok sayıda kişi tarafında ziyaret edilmektedir. Sizin de yolunuz düşerse mutlaka bu camiyi ziyaret edin.

Bunlar dışında Kenya ile ilgili diğer bilgi ve ayrıntıları da liste haline getirdik. Şöyle ki;
Kenya Bayrağı

Nüfus: 47.251.449

Başkent: Nairobi

Resmi Dilleri: İngilizce, Svahili

Para Birimi: Kenya şilini

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 12 Aralık 1963

Önemli Şehirleri: Malindi, Nakuru, Nairobi, Kisumu, Lamu, Watamu

Dini: Ülke genelinde en yaygın din Hristiyanlıktır.

Vize Durumu: T.C Vatandaşları buraya gitmek için vize alma zorunluğu bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here