Kırıkhan

Kırıkhan ilçemiz Hatay ilimize bağlı 15 ilçesinden biridir. Şehir merkezine yaklaşık 13 km uzaklıkta bulunan bu ilçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir. Kırıkhan ilçemiz 1918 yıllında Fransızların işgaline girmiştir. Daha sonra özerk bölge olarak varlığını sürdürmüştür. 1939 yıllında Hatay’ın Anavatan’a katılması ile ilçemiz Hatay ilimize bağlanmıştır. 2016 yıllı itibari ile ilçemizin nüfusu 111.269’dır. ilçemize bağlı 73 mahalle bulunur.

Hatay’ın İlçeleri

Kırıkhan’da Gezilecek Yerler

Beyazıt-ı Bestami Türbesi: İlçe merkezine 4 km uzaklığında bulunan Alabeyli Köyünde bulunur. burada yatan şahıs önemli bir din ve bilim adamıdır. Özellikle hacca gidenler gelip buradan bu türbeyi ziyaret edip öyle giderlerdi. Beyazıt-ı Bestami Türbesinin bulunduğu helenistik dönemden kalma kale kalıntısı ve su kemerleri özellikle iç turizmin ilgisini çeken bölgelerimizden birisidir.

Beyazıt-ı Bestami Türbesi

Gölbaşı Gölü: Hatay ilimizde bulunan tek doğal göldür. Bu göl yöre halkı tarafında Balık Gölü olarak da bilinmektedir. Bu gölde balık avlanabilmektedir. Gölün içinde bir ada da bulunmaktadır. Gölün manzarası da görülmeye değerdir. Bu göl ilçemizin sınırlarında olması ve gölün küçük çapta da olsa turizme hizmet etmesi ilçemizin kalkındırmasına yardımcı olmaktadır.

Gölbaşı Gölü

Danaahmetli Köprüsü: İlçemizde kıvrım kıvrım akan Karasu üzerinde inşa edilmiştir. bu köprü 16. Yüzyılda inşa edilmiştir. Eski yıllarda Ceylanlı Mahallesinden gelip Halep’e giden yol üstünde kurulan köprü, halen ayakta ve sağlam olarak kullanılmaktadır. Eski bir aşiret ağanın hanımı tarafında inşa edildiği söylenmektedir. Halk arasında Taş Köprü olarak da bilinmektedir.  Köprü 6 gözlüdür.

Danaahmet Köprüsü

Muratpaşa Köprüsü: İlçemiz ile Reyhanlı yolu arasında bulunur. 200 metre aralıkla iki köprü bulunur. fakat bu köprü bir bütün olarak görülür. Büyük olan köprü 16 gözlüdür.  1607 yıllında bölgede çıkan Canpolat isyanını bastırmak için giden Kuyumcu Murat Paşanın ismini almıştır.

Muratpaşa Köprüsü

Beşkardeşler Mağarası: İlçemize bağlı Ceylanlı mahallesi yakınlarında bulunur. tipik kaya mezarları veya inziva odaları odaları görünümündedir. Burada beş kardeşin yaşadığı rivayet edilmektedir. Halk arasında Sütlü mağara da denilmektedir. Burada yazılan bir yazı bulunur. bu yazı şöyle Vakfettim Burası Bir Vezir Mahallidir.

Beşkardeşler Mağarası

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here