Mersin Kırkkaşık Bedesteni Nerede, Nasıl Gidilir?

Tarihi, ticaretin, turizmin kalbi olan Mersin ilimize bağlı Tarsus İlçesini hepimiz okumuşuz veya görmüşüzdür. Tarsus  ilçemizde bulunan tarihi dokusuyla insanları büyüleyen birçok eser bulunmaktadır. bunlardan biri de şüphesiz  Kırkkaşık Bedestenidir. Bu yapı ile ilgili bilgiler topladık bunları sizinle paylaşmaktan mutluluk duyarız.

Mersin Kırkkaşık Bedesteni

Her dönem hareketli olan bu ilçemiz ve ilçemizde bulunan bu yapıyla ilgili kısa bir bilgi verelim bu yapı beylikler döneminde olup ve bu bölgede hüküm süren Ramazanoğulları beyliğine aittir. Bu beyliğin paşası olarak bilinen Piri Paşa’nın oğlu İbrahim Bey tarafında 1579 yılında inşa etmiştir. Bu yapı önceleri aşevi ve medrese olarak kullanılıyordu. Fakat Cumhuriyet kurulduktan sonra bu yapı kapalı çarşı olarak kullanılmaya başlandı. Çarşıda toplam 25 oda bulunmaktadır. doğu ve batı yönünde iki giriş kapısı bulunmaktadır. 2004 yıllında restore edilen çarşı 2005 yıllında Tarihi Kentler Birliği proje yarışmasında ödül almıştır. 2006 yıllında belediye bu çarşıyı devralmıştır.  Çarşıda bulunan dükkanlar belediye tarafında kiraya verilmiştir. Bu dükkanlar sanat eserleri ve yöreye ait yemekler satılmaktadır.

Sonuç olarak bu tarihi şirin şehrimize gelince bu kapalı çarşıya uğramayı ihmal etmeyiniz. Çarşıda bulunan hediyelik eşyalara uğramayı unutmayınız. Burada alınan hediyelik eşyalarla şehirden ayrılabilirsiniz.

Kırkkaşık Bedesteni Nerede?

Kırkkaşık Bedesteni, Mersin’in Tarsus ilçe merkezine bağlı Caminur Mahallesi Sayman Caddesi üzerinde bulunur.

Kırkkaşık Bedesteni Nasıl Gidilir?

Buraya ulaşmak için Tarsus ilçe merkezine gelmek gerekir. Bu ilçeye ulaşmak için Mersin merkezden kalkan servislerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kırkkaşık bedesteni
Kırkkaşık bedesteni

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here