Kırşehir

Kırşehir Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 14 Yer! Nereye Gidilir, Nereler Gezilir? Kırşehir ili 229.975 toplam nüfusu ile İç Anadolu Bölgemizden bulunan bir ildir. Kırşehir iline bağlı 7 ilçe bulunur. Kırşehir ilimizde gezilip görülecek birçok yer bulunur. 

Kırşehir Gezilecek Yerler

Bu şehrimizle ilgili çok uzun bir yazı yazdık isteyen olursa burada OKUYABİLİR.

Göz at ;

 1. Kırşehir Gezilecek Yerler
 2. Kırşehir’de Gezilecek 10 yer
 3. İç Anadolu Bölgesinde Görülmesi Gereken 10 Yer
 4. Kırşehir Gece Hayatı
 5. Kırşehir Nerede, Hangi Bölgede ve Nüfusu
 6. Kırşehir Otelleri ve Kırşehir Otel Fiyatları
 7. Kırşehir Vadi Paintball Oyun Alanı, Nerede, Nasıl Gidilir?

Şimdi ilimizde en gözde 10 yerini seçtik umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısımında bizimle paylaşabilirsiniz.        

Kaman Kalehöyük Müzesi

Kırşehir ilimizin Kaman ilçesinde bulunur. Japon Hükümeti’nin “Kültürel Mirası Koruma Projesi” çerçevesinde hibe olarak yaptığı Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi, 830 metrekare açık, 470 metrekare kapalı alan olmak üzere toplam 1.500 metrekarelik alanı kapsamaktadır.

Burada sergi salonu, sinevizyon, araştırma, fotoğraflama ve kütüphane bölümleri bulunmaktadır. Ayrıca Japon botanik bahçesi stilinde yapılan müze 2011 yıllında en iyi yeşil müze ödülüne layık görülmüştür.

2012 yıllında Avrupa’da yıllın müzesi adayı gösterilmiştir. Her gün açık olan müze giriş ücreti 5 liradır. Yolunuz düşerse mutlak bu müzeyi ziyaret etmeyi geliniz.

Aflak Baba Kümbeti

Kırşehir ilimizin Mucur İlçesine Bağlı Altınyazı Köyünde bulunan Aflak Baba Kümbeti ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Mucur ilçesinin 10 km doğusunda bulunan Altınyazı Köyü eskiden Aflak olarak bilinirdi. Bu köyde yaşayan derviş veya halk arasında erimiş olarak bilinen Aflak baba diye biri yaşıyordu. Bu derviş köye birçok hizmette bulunmuştur. Ölünce halkın desteğiyle küçük bir türbe şeklinde bir mezar yapmışlar. Daha sonra bu mezar yıkılıp yığın taş haline gelmiştir.

1968 yıllında Selçuklu mimarisine uygun yeniden bir kümbet inşa ediyorlar. Bu kümbet sekizgen yapılı olup kesme taş kullanılarak yapılmıştır. İçten kubbe dıştan külahla örtünen yapı tamamen yenilenmiştir.

Bu türbe yöre halkının çok ilgisini çekmektedir. Buranın oğlan üstü bir yer olduğuna inanılır. yapılan dileklerin kabul olduğunu söylerler. Buraya gelenler dilekte bulunup dua ettiklerine şahit oluyorsunuz. Buraya birçok ziyaretçi gelmektedir. Sonuç olarak sizin de yolunuz düşerse muhakkak sizi de buraya bekliyoruz. Gelip görüp kendiniz karar verebilirsiniz.

Seyfe Gölü

Kırşehir ilimizin Mucur İlçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan bu göl tuzlu bir göldür. Zaman zaman kuruyan bu göl ilçemiz ve ülkemiz için çok önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu göl dünyada nesilleri azalan Flamingo kuşlarına konakladığı bir yerdir.

600 binden fazla kuşun burada bulunması burayı Milli park haline getirmiştir.  Burada avlama yüzünde gün geçtikçe kuşların sayısı azalmaktadır.

Burada çeşitli önlemler alınıyor. 50 ayrı kuş türünün kuluçkaya yattığı, 182 kuş türünün barındığı “Kuş Cenneti” ne yaklaşık 25 kuş türü de göç sırasında uğramaktadır. Ayrıca  Seyfe gölünü en güzel izleyebileceğiniz yerler:

Seyfe köyünün Badıllı mahallesinde, göl kıyısı. Buraya gidin ve gölün güzelliği ve flamingoları izleyin. Yolunuz düşerse bu göle ve kuş cennetine mutlaka uğrayınız.

Mucur Yer Altı Şehri

Mucur İlçe merkezine bulunan Hamidiye mahallesindedir. Bu şehir Roma döneminde inşa edilmiş şehirlerdir. m.ö 3-4. Yüzyıllarda Roma döneminde Hıristiyanlığa karşı savaş açılmıştır. Hıristiyanlık yasaklanmıştır.

Burada yaşayan Hıristiyan inancı kişiler aileleri ile birlikte yer altında Kayalar oyularak şehirlere oluşturup burada yaşamaya başlamışlardır. Burada ibadetlerini daha rahat yapmışlardı. Burada 3 katlı şehirler inşa etmişlerdir.

Kapadokya bölgesinde bulunan bu şehri kesinlikle görmelisiniz. İlçemizde irili ufaklı birçok yer altı şehri bulunur. Bunların en önemlileri Mucur Yeraltı Şehri, Kepez Yeraltı Şehri ve Dulkadirli Yeraltı Şehri’dir.

Ahi Evran Cami

Kırşehir ilimizin merkezinde bulunan bu cami ilimin en önemli camisidir. 1482 yıllında Ahilik teşkilatın kurucusu Ahi Evran adına yapılmıştır. yolunuz düşerse bu camiyi mutlaka ziyaret ediniz.

Aşık Paşa Türbesi

Asıl adı Ali olan Aşık paşa farklı yerlerde doğup büyümüştür. Ama ömrünün son yıllarında Kırşehir ilimizde yaşamıştır. Âşık Paşa’nın Türk edebiyatına etkisi büyüktür.

Garipname adlı eseri ile şahlanmıştır. 1333 yıllında burada vefat edince burada defnedildi. Türbesi de Kırşehir ilimizde bulunmaktadır. Her gün yüzlerce kişi ziyaretine gitmektedir. Sizin de yolunuz düşerse buraya uğramayı ihmal etmeyiniz.

Kapucu Cami

Kırşehir il merkezinde bulunan bu cami Osmanlılar zamanında kalma bir eserdir. Cami kapucu Mehmet Paşa tarafında yapıldığı için bu isimi almıştır.

Cami kesme taştan inşa edilmiştir. En son 1960 yıllında restore edilmiştir. Buraya yolunuz düşerse ve Osmanlı mimarisine merakınız varsa bu camiyi mutlaka ziyaret ediniz.

Kesik Köprü

Kırşehir ilimizin merkezine bağlı Kesikköprü köyünde bulunur. Bu köprü Anadolu Selçuklu Sultanı Gıyasseddin Keyhüsrev tarafından 1251 yılında yaptırılmıştır. 13 kemerli olan köprü 50 metre eninde ve 220 metre uzunluğundadır.

O yıllarda Anadolu Selçuklu Devletin başkenti Konya’dı ilimizi başkente bağlayan bu köprü çok önemli bir yere sahipti. Daha sonra birçok kez onarımdan geçilmiştir. Zamana karşı yenilen köprü yer yer yıkılmıştı.

2000-2007 yılları arasında köprü onarımdan geçilmiştir. Taşıt trafiğine kapalı köprü görülmeye değer nadir yapılardan biridir.

Çoğun Barajı

Kırşehir (il)’inde, Kızılözü Deresi üzerinde, sulama amacı ile 1963 – 1975 yılları arasında inşa edilmiş bir barajdır.  İlimize 20 km uzaklıkta bulunan Çoğun köyünde bulunur. Bu baraj gölü birçok spor için bulunmaz bir göldür.

Burada mesire yerleri de bulunmaktadır. Yaz mevsiminde buraya birçok aile gelmektedir. Ayrıca gölde tadına doyamayacağınız sazan, aynalı sazan ve tatlı su kefali gibi bazı balık türleri bulunmaktadır. Yolunuz düşerse bu göle mutlaka uğrayınız.

Caca bey Medresesi

Kırşehir ilimizin merkezinde bulunur. Bu medrese Caca Bey tarafından 1271-1272 yıllarında bir gözlemevi yada bir medrese olarak inşa edilmiştir. Bu medrese çok önemliydi.

Çünkü Türk bilim adamı Uluğ Bey’in Batı Türkistan’da kurduğu medrese ne ise Caca bey içinde bu medrese de o derece önemlidir. Daha sonra camiye çevrilmiştir.

Minaresinde mavi çinilerden dolayı halk arasında Cıncıklı Cami de denilmektedir.  Yolunuz düşerse mutlaka bu yapıyı ziyaret ediniz.

Kırşehir Kent Park

Kırşehir kent merkezinde bulunan Kırşehir Kent Park, 9 Mart 2014 yıllında Kırşehir Belediyesi tarafında ziyarete açılmıştır. Şehrin sembolü haline gelen bu parkta yürüyüş yapabilir veya oturup huzur bulabileceğiniz bir yerdir. Yaz aylarında gece ve gündüz vakitlerinde burası tıklım tıklım dolmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parka gelin bu güzellikler içinde hoş vakit geçirin.

Kırşehir Japon Bahçesi

Kırşehir ili, Kaman ilçe sınırında bulunan Japon Bahçesi, Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından 1993 yıllında Japonya Prensi Takahito Mikasa’nın Kalehöyük Kazı Çalışmaları anısına ve bölge halkına rekreasyon alanı yaratmak amacıyla yapılan harika bir bahçedir. Bu bahçe Japonya sınırları dışında bulunan en büyük Botanik Bahçesidir. Buraya her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Bu sayı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Buraya gelip harika zaman geçirebilirsiniz.

Yunus Emre Türbesi

Türk edebiyatımızın önemli şairlerinden biri olan Yunus Emre’nin mezarı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Birçok ilimizde türbesi bulunan şairimizin bir türbesi de burada Kırşehir ile Aksaray ilerimizin arasında bulunmaktadır. Bu türbe kare planlı olup üstü külahla örtünmüştür.

Türbenin yapılışı 13. Yüzyıla dayandığı söylenilir. Sarp ve kayalık bir alanda yapılan türbe günümüzde o bölge Yunus Emre Milli Park özeliğini taşımaktadır. ayrıca türbenin hemen yanında Yunus Emre’ye atfedilen çilehane bir bina bulunmaktadır. Şimdi ise ünlü şairimizin türbesinin olduğu diğer ileri de sizin derleyip topladık. Yunus Emre Türbesi veya mezarı olduğu iddia edilen çok sayıda yer vardır.

Alaaddin Cami

İlimizde bulunan bu camini ismini alan Alaaddin aslında Anadolu Selçuklu Devletin hükümdarı olan Alaaddin Keykubattır. Keykubat Selçuklu devletinin en parlak devrini yaşatan hükümdardır. Tarihi başarılarla doludur.

İç Anadolu bölgesinde birçok eseri bulunmaktadır. bunlardan biri de bu camidir. Bu cami onun zamanında inşa edildiği söylenilir. Bu cami höyük üzerinde kurulduğu için sürekli yıkılıp tekrar yapılmaktadır. Bu caminin en önemli özeliği giriş tarafı Selçuklulara ait mimari ile çok güzel süslemesidir.

9 YORUMLAR

 1. cumaretsi günü Kırşehire gezi amaçlı gideceğim.Birsürü blog yazılarını okudum.Ellerine sağlık.
  ama sizin yazınız çok doyurucu olmuş.elinize beyninize sağlık.okumak için daha başka yer aramama gerek yok.teşekkür ediyorum bundan daha güzel bir tanıtım olamazdı.

 2. Medrese girişindeki taş kabartmalı Ekvator ve eksen egikligini gösteren yapı büyüleyici.
  Cami içindeki gezegenleri sembolize eden taş kabartmayi mutlaka görün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz