Koçarlı

Koçarlı Aydın’a bağlı bir ilçedir. Koçarlı ilçesi Aydın il merkezine 24 km uzaklıkta yer almaktadır. Köklü bir geçmişe sahip olan Koçarlı ilçesinde çok sayıda tarihi yapı yer almaktadır. Koçarlı ilçesinde gezilecek yerler şunlardır:

Cincin Kalesi: Koçarlı ilçe merkezine 10 km uzaklıkta Cincin Köyünde yer almaktadır. Cihanbey Kalesi olarak da anılan Cincin Kalesi 18. Yüzyılda Cihanoğulları Döneminde Cin Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Moloz taştan inşa edilen Cincin Kalesinin içinde hamam bulunmaktadır. Cincin Kalesinden günümüze surları ve bazı kalıntıları ulaşmıştır.

Cihanoğlu Kulesi: Koçarlı ilçe merkezinde yer almaktadır. 1764 yılında Cihanoğulları döneminde ilçenin merkezinde çevreden gelecek saldırılara karşı korunmak amacı ile inşa edilmiştir. Kulenin hemen yanında kule ile aynı zamanda yapılan konak maalesef çıkan bir yangın sonucu harap olmuş ve günümüze ulaşmamıştır. Tarihi Cihanoğlu Kulesi ihtişamlı görüntüsü ile ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Cihanzade Mustafa Camii: Koçarlı ilçe merkezinde yer almaktadır.  Hacı Mustafa Ağa Camisi olarak da anılan Cihanzade Mustafa Camisi 1773 yılında Cihanzade Mustafa Bey tarafından inşa edilmiştir. Kare planlı olarak yapılan camii tek şerefeli minareye sahiptir. Caihanzade Mustafa Camisinin en önemli yapısı olan mihrabında bulunan ve yabancı bir ressam tarafından işlenen Mekke panoraması dikkat çekmektedir. Cihanzade Mustafa Camii mermer minberi ve ahşap işlemelere sahip giriş kapısı ile harika bir güzellik oluşturmaktadır. Ayrıca caminin avlusunda şadırvan ve camide görev yapanların mezarı bulunmaktadır. Tarihi ve mimari yapısı ile harika bir güzellik oluşturan Cihanzade Mustafa Camisini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Amyzon (Mazı Kalesi) Antik Kenti: Koçarlı ilçe merkezine 30 km uzaklıkta Akmescit Köyünde yer almaktadır. Amyzon Antik Kentini çevreleyen surlar iyi korunarak günümüze kadar sağlam olarak ulaşması sağlanmıştır. Amyzon Antik Kentinde Apollo ve Aretemis’e adanan tapınakların kalıntıları günümüze kadar ulaşmıştır. Koçarlı gezinizde tarihi öneme sahip Amyzon Antik Kentini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Koçarlı Hangi Şehirde
Koçarlı Haritası
Koçarlı Meydan
Koçarlı Nasıl Gidilir
Koçarlı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here