Kolombiya'da Gezilecek 10 Yer
Kolombiya'da Gezilecek 10 Yer

48.654.392 toplam nüfusuyla Güney Amerika kıtasında yer alan Kolombiya, And Dağları’ndan Karayipler’e, Amazon yağmur ormanlarından Pasifik sahillerine kadar turistleri hayran bırakacak birçok turistik yeri bulunmaktadır.

Göz at ;

  1. Bogota Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kolombiya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kolombiya Nerede?
  4. Kolombiya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kolombiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Çok İlginç Geleneksel Kolombiya Dansları

Yakın tarihte güvenli ve gelişen bu ülke konumda olup kapılarını turistlere açmıştır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 gözde yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Cartagena

Cartagena, 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Karayip limanları arasında kilit bir bölge olmuştur. Bu bölge değişik zamanlarda çok sayıda savaşa sahne olmuştur. Fakat günümüzde Kolombiya’nın en önemli ve popüler şehri olmuştur. Burada gezip görmeniz gereken müzeler, saraylar, kiliseler ve caddeler bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu yapıları mutlaka ziyaret edin.

2-Tayrona Ulusal Park

Kolombiya’nın kuzey kıyısında yer alan Tayrona Ulusal Park, 1969 yıllında 150 km²’lik bir alanda kurulmuştur. Doğa ve eski kalıntıları keşfetmek için bu parkı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Parkın içinde harika plajlar bulunur. Çoğu turist bu plajlar için buraya akın etmektedir. Yine parkta birçok kuş türü bulunur. Buraya gelip bu kuş türlerini daha yakında görebilirsiniz.

3-Bogota

Bogota, Kolombiya’nın başkenti ve 8 milyonu aşan nüfusuyla en büyük şehridir. Güney Amerika’nın en yüksek rakımlı üç şehrinden biridir. Bu şehir, 1538 yıllında İspanyol yerleri tarafından keşfedilmiştir. Bu kent yakın tarihte önemli bir turistik kent haline gelip her yıl çok sayıda kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu kentte yolunuz düşerse  Bogota Altın Müzesi, botanik bahçeleri, tarihi bölgesi La Candelaria, kiliseler ve renkli gece hayatı siz bekliyor olacaktır.

4-San Gil

Kolombiya’nın kuzeyinde yer alan San Gil, 1689 yılında İspanyollar tarafından keşfedilmiş bir koloni şehridir. 2004 yıllında bu şehir turizm kenti ilan edilmiştir. Şehirde rafting, kayak, dağ bisikleti ve birçok temel açık hava etkinliği bulunur. Buraya gelip bu harika etkinliklerden birine katılabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte adrenalin ve huzur dolu bir tatil keyfi yaşamak istiyorsanız bu şehre gelmelisiniz. Ayrıca şehirde yer alan  Plaza de Mercado adlı köylü pazarına uğrayıp alışveriş yapın.

5-Zona Cafetera

Kolombiya denilince akla gelen ilk şeylerden biri kahvedir. Çünkü dünyanın en güzel ve en kaliteli kahvesi bu ülkede yetiştirilmektedir. İşte Kolombiya’nın neredeyse tüm kahvesi Zona Cafetera bölgesinde üretilmektedir. Eğer sizde bir kahve tutkunuysanız mutlaka bu bölgeye gelmelisiniz. Kahvenin en güzel ve en kalitesini yerinde içip veya hediyelik olarak sevdiklerinize götürebilirsiniz. Ayrıca bölge doğal güzelliği ile sizi kendine hayran bırakacaktır.

6-Villa de Leyva

Villa de Leyva, Kolombiya’nın Ricaurte Eyaleti’ne bağlı bir turistik kenttir.  Plaza Mayor adlı meydan alanı burada bulunmaktadır. Bu meydan Güney Amerika’nın en büyük kent meydanlarından biridir. Bu meydan tarihte birçok idama ve siyasi olaylara ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise önemli bir turizm noktası olmuştur. Bu kentte yolunuz düşerse tarihi yapıları ve doğal güzelliklerini mutlaka ziyaret edin.

7-Baru adası

Baru Adası, Kolombiya’nın Cartagena kentinin güneyinde bulunan eski bir yarımadadır. Burada yaklaşık 20 bin kişi yaşamaktadır. Bu kişiler geçimlerini turizmle sağlamaktadır. Buraya sevdiğinizle birlikte gelip beyaz kumlardan uzanıp harika deniz ve güneşle dans edebilirsiniz. Hayalinizdeki bir tatil keyfi için bu adayı tercih edebilirsiniz.

8-Barranquilla

Kuzey Kolombiya’da yer alan Barranquilla, Karayip Denizi’ne kıyısı bulunur. Yaklaşık 2 milyon nüfusuyla ülkenin en kalabalık 4.büyük şehridir. Bu şehri popüler kılan Her yıl Rio’dan sonra en büyük karnavala ev sahipliği yapmaktadır. Barranquilla karnavalı, her yıl çok sayıda kişiyle birlikte kutlanmaktadır. Bu karnaval zamanında buraya gelip harika bir zaman geçirebilirsiniz.

9-Medellin

Medellín, Kolombiya’nın kuzeybatı kesiminde yer alan bir kenttir. Yaklaşık 3 milyon nüfusuyla ülkenin ikinci büyük kentidir. Medellín ünlü ressam Botero’nun doğum yeri ve aynı zamanda endüstrisinin en çok geliştiği şehirdir. Harika bir iklimi bulunmaktadır. Bu ikliminden dolayı bitmeyen bahar kenti olarak da bilinmektedir. Burada çok sayıda gezip görmeniz gereken yerler bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu kenti mutlaka ziyaret edin.

10-Caño Cristales

Bir doğa harikası bu nehir Kolombiya’da bulunur. ”5 Rengin Nehri”, ”Cennete doğru ilerleyen nehir”, “Dünyanın en güzel nehri” olarak bilinmektedir. Bu nehir yılın birkaç ayında diğer nehirler gibi olağan bir şekilde akmaktadır. Fakat Eylül ve Kasım ayları arasında bu nehir suyu farklı renklere bürünmektedir. İçinde bulunan yosunlar ve bitkilerden dolayı bu renk aldığı tahmin edilmektedir. Bu zaman aralığında bu gölü ve nehri ziyaret edersiniz. harika bir görsel şölenle karşılaşmış olursunuz.

Bunlar dışında Kolombiya hakkında daha fazla bilgi ve ayrıntıyı kapsayan bir liste hazırladık. İşte o liste;
Kolombiya Bayrağı

Nüfus: 48.654.392

Başkent: Bogotá

Resmi Dili: İspanyolca

Para Birimi: Kolombiya pesosu

Bulunduğu Kıta: Güney Amerika

Kuruluş Tarihi: 20 Temmuz 1810

Önemli Şehirleri: Bogota, Medellin, Barranquilla, Villa de Leyva, San Gil, Cartagena, Pereira

Dini: Ülkede yaşayan halkın yüzde 90’ı Roman Katoliklerden oluşur.

Vize Durumu: Burayı 90 gün vizesiz gidip gezebilirsiniz.


Ayrıca Çok İlginç Geleneksel Kolombiya Dansları yazımızı okuyabilirsiniz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here