Kolombiya Dansları
Çok İlginç Geleneksel Kolombiya Dansları

Pek çok insan Kolombiyalıların sadece Salsa ve Reggaeton danslarını bildiğini düşünür ancak Kolombiya’da çok daha fazla dans türü vardır.

Kolombiya Dansları

Ülkede hemen herkes dans etmeyi sever ve kendilerine özgü çok çeşitli dans türleri bulunmaktadır. Çok sayıda dans ritmi ve müzik türüne ev sahipliği yapan ülkenin bazı geleneksel dans türleri şöyledir.

Cumbia

Cumbia, Kolombiya’nın eç çok bilinen dans türüdür. Eski sömürge döneminden kalan bu dans türünü ülkeye gelen Afrikalılar yaygınlaştırmıştır. Afrika kıtasına has enstürmanlar kullanılmaktadır.

Porro

Porro, bir Karayip müzik türüdür ve Sucre bölgesinde başlamıştır. Cumbia tarzından daha canlı ve daha hızlı bir dans türüdür. Bu dans türü özellikle 1980’li yıllardan sonra popüler olmayı başarmıştır.

Bambuco

Kolombiya’nın en önemli ve etkileyici danslardan biri olan Bambuco, ülkenin Ande bölgelerinde daha yaygındır. Br çeşit şehvetli dans türüdür.

Champeta

Bu dans türüde Karayip kıyılarının sevilen dans türlerinden birisidir. Afrika mirasından esinlenen bir dans türüdür ve özellikle gençler arasında çok yaygındır.

Joropo

Joropo daha çok ülkenin kırsal kesimlerinde yapılan bir dans türüdür. Bir çeşit Valsa benzemektedir.

Salsa Choke

2014 Dünya Kupası sırasında dans eden Kolombiya’lıları hatırladınız mı? Popüler bir dans türüdür. İzlemesi bile çok keyiflidir.

Bullerengue

Kolomb danslarından ve türlerinden biridir. Geleneksel olarak, yalnızca beyaz elbise giyen kadınlar doğurganlıklarını sembolik olarak bu dans türüyle ifade etmektedir.

Göz at ;

  1. Bogota Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Kolombiya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Kolombiya Nerede?
  4. Kolombiya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Kolombiya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Çok İlginç Geleneksel Kolombiya Dansları

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here