Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

Bilecik ilimizde bulunan Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı ile ilgili izlenim ve gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

İlimizin Vezirhan Beldesinde bulunan bu kervansaray yapımı hakkında kısa bilgi vermek gerekirse bu kervansaray kitabesi bulunmadığı için yapılışı hakkında çeşitli söylentiler bulunmaktadır. 17. Yy’da yapıldığı tahmin edilen bu kervansaray 1650-1660 yılları arasına denk gelmektedir. Bu tarih Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman dönemine denk gelmektedir. Burayı Kanuni Sultan Süleyman’ın veziri Rüstem paşa tarafında yapıldığı söylenmektedir. Fakat tapu kayıtlarında Köprülü Mehmet Paşaya ait  vakıf eseri olduğu yönünde belgeler  bulunmaktadır. Bu yapı 1912 yıllında yıkılmıştır. 2007 yıllına kadar kendi kaderine terk edilen bu yapı Kültür Turizm Bakanlığı tarafında 3 yıllık bir restore süresi geçmiştir. 400 yıl sonra bu yapı  ziyaretçilerini dimdik ayakta  karşılanmaya hazırlanmaktadır. Bu yapı önceleri Bilecik üniversitesine yer tahsisi yapılmayı düşünüyordu daha sonra yani 2009 yıllında  butik otele dönüştürme kararı alınmıştır.  36 odalı bu butik otel ziyaretçilerini beklemektedir.

Sonuç olarak bu tarihi binamızı ziyaret edip akşam burada konaklayabilirsiniz. Gezi defterinize burayı da eklemenizi öneririz.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı Nerede?

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı, Bilecik kent merkezine bağlı Vezirhan Belde merkezinde bulunmaktadır. Diğer bir deyişle Bilecik-Adapazarı karayolu üzerinde bulunan Vezirhan Beldesinde bulunur.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı Nasıl Gidilir?

Buraya gitmek için Bilecik kent merkezinde kalkan Vezirhan araçlarıyla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı
Köprülü Mehmet Paşa Kervansarayı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here