Küba Hangi Kıtada?
Küba Hangi Kıtada?

Küba Cumhuriyeti, Karayip Denizi’nin en büyük adasıdır. Küba, takımadaların en büyük adası ve Karayipler’deki en etkili eyaletlerden biri olarak kabul edilir. Karayip Denizi, Meksika Körfezi ve Atlantik Okyanusu’nun buluştuğu noktada yer almaktadır.

Küba Hangi Kıtada?
Küba Hangi Kıtada?

Tarih

Küba, 1492’de bir İspanyol kolonisi ve 18. yüzyılda Antillerin incisi olarak taçlandırılmadan önce ana ham şeker kaynağı oldu. İspanya, bağımsızlık hareketlerine karşı çok sayıda kanlı savaş ve maliyetli kampanya yürütmek zorunda kalmasına rağmen, 1898’de İspanyol-Amerikan Savaşı’nda koloniyi Amerikalılara kaybettiğinde Küba’yı elinde tutmayı başardı. Küba tam bağımsızlığa kavuşmasına rağmen, dış dünyaya yakınlığı ve Doğal Kaynaklara sahip olması nedeniyle ABD tarafından hala gölgede kalıyordu.

Coğrafya

Küba, Küba’nın ana adası ve diğer küçük küçük takımadalardan oluşur. Kuzeyde Küba, Florida ve Bahamalar, doğuda Haiti ve batıda Jamaika ile deniz sınırlarını paylaşıyor. Küba’nın stratejik konumu onu Kuzey Amerika’da çok önemli bir ülke yapıyor. Meksika Körfezi’nden Atlantik Okyanusu’na ve dış dünyaya giden tek su yoludur. Amerika Birleşik Devletleri’nin tarım üssü Appalachian dağları ile Rocky Dağları arasında yer aldığından, Küba, fazla üretimin ABD’ye doğru ilerlediği merkezi ticaret noktası olarak rol oynamıştır.

Ekonomi

1 Ocak 1959’da Fidel Castrol, Fulgencio Batista’nın diktatörlük rejimini devirdi. İki yıl sonra Castrol, Küba’yı komşularından izole ederek ve 1990’da düşene kadar Sovyetler Birliği ile bağlar kurarak Marksist-Leninist bir liderlik niteliği izledi. Küba, devlet kontrolündeki ekonomisini örgütlerken her zaman sosyalizm ilkelerini takip etmiştir. Hükümet, devlet tarafından istihdam edilen emek de dahil olmak üzere üretim faktörlerine sahiptir. Ülke ekonomisini özel sektöre açtı, ancak özel şirketler Küba işçilerini işe almak için Küba hükümetine ödeme yapmak zorunda.

Turizm

Turizm, her yıl dünyanın dört bir yanından iki milyondan fazla ziyaretçi ve yatırımcı çektiği için ABD ekonomisinde kritik bir rol oynamaktadır. Ülkenin 257 ulusal anıtı, 7 doğa rezervi, fauna için 13 kutsal alanı, 7 UNESCO Dünya Mirası alanı, elverişli iklimi, güzel plajları ve çok sayıda sömürge tarihi ve kültürel mirası vardır.

Küba Devrimi sırasında hükümet tarafından, özellikle Küba’yı ziyaret eden Amerikan vatandaşlarına ticaret ambargoları ve seyahat yasakları getirildi. Kanada gibi komşu ülkeler Küba ile ilişkileri yeniden kurabilse de ABD ambargo altında kaldı. Eski ABD Başkanı Barack Obama, Küba ile diplomatik ilişkileri yeniden kurdu ve bunun yalnızca Küba’nın yararına değil, Kuzey Amerika kıtası için de turizmi artırması bekleniyor.

Küba şu anda kapılarını dış dünyaya açmasına rağmen, Kuzey Amerika kıtasında çok önemli bir rol oynamaya devam ediyor. Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa ve Asya arasındaki bağlantıdır, dolayısıyla bu kıtalar için jeopolitik bir saplantıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz