Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Kütahya kent merkezinde bulunan Kütahya Arkeoloji Müzesi gezilip görülmeye değer bir tarihi müzedir. Bu müzede çok sayıda tarihi yapı sergilenmektedir.

Kütahya Arkeoloji Müzesi

Kütahya kent merkezinde bulunan müze binası 1314 yılında Germiyan Beylerinden Umur bin Savcı tarafında medrese olarak inşa edilmiştir. Medrese ismi de Savcı Medresesidir. Uzun yıllar burası bir ilim yuvası ve ibadethane olarak kullanılmıştır. 1965 yıllında Müze olarak hizmete açılmıştır. Müze de  Kalkolitik, Paleolitik, Eski Tunç Devri, Frig, Hitit,  Roma, Bizans, Helenistik Dönem, Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait binlerce eser sergilenmektedir. Bu eserlerin içinde en önemlisi Aizanoi Antik Kenti’bde çıkarılan Amazon Lahti’dir. Müze 1999 yıllında restore edilip tekrar hizmete açılmıştır.

Kütahya Arkeoloji Müzesi Nerede?

Kütahya Arkeoloji Müzesi, Kütahya kent merkezine bağlı Börekçiler Mahallesi, Gediz Caddesi üzerinde bulunur.

Kütahya Arkeoloji Müzesi Nasıl Gidilir?

Kütahya Arkeoloji Müzesi ulaşımı oldukça rahattır. Buraya 3 numaralı hat otobüsüne binip çok rahat ulaşabilirsiniz. Ya da Cumhuriyet Caddesi üzerinde yaklaşık 15 dakika yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Kütahya Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri

Kütahya Arkeoloji Müzesi, Pazartesi günü dışında haftanın her günü  08.00-12.00/13.00-17.00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

Kütahya Arkeoloji Müzesi Giriş Ücreti

Kütahya Arkeoloji Müzesi girişi ücretlidir. Burayı ziyaret etmek için 5 TL’lik bilet almanız gerekir. Müze kartı olanlar burayı yılda iki kez ücretsiz ziyaret edebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here