Kuzey Amerika'daki En Büyük Şehirler
Kuzey Amerika'daki En Büyük Şehirler

Birçok Kuzey Amerika şehri kıtanın sınırlarının çok ötesinde bilinmektedir. Sadece nüfusun büyüklüğü açısından değil, aynı zamanda bir bütün olarak kendi ülkelerine yaptıkları önemli kültürel ve ekonomik katkılar nedeniyle de öne çıkıyorlar. Yıllar geçtikçe, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’daki şehirler, nüfus artışını etkileyen çeşitli faktörler nedeniyle sıralamalarda sıklıkla değiştirildi.

Kuzey Amerika’nın nüfusu yaklaşık 579 milyondur. Yarım milyardan fazla nüfusa sahip bu nüfusa daha yakından baktığımızda, kıtadaki nüfus açısından en büyük, en önemli şehirlerden bazılarını belirledik. Bu makalede, listelenen kentsel nüfus metropollerinkilerdir, ille de şehir sınırları içindeki doğru kentsel nüfus değildir.

Kuzey Amerika’nın en büyük 10 şehri

1. New York, Amerika Birleşik Devletleri (23,723,696)

New York şehri uzun zamandır kıtadaki ve bir bütün olarak dünyanın en önemli şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor. 23.723.696 metropol nüfusu ile New York, dünya çapında ‘hiç uyumayan şehir’ ve hayallerin gerçekleştiği bir yer olarak biliniyor. Bu gurur verici abartıyı kelimenin tam anlamıyla kabul etmesek de, bu şehrin sonsuz kariyer fırsatları sunduğu inkar edilemez bir gerçektir ve kariyer büyümesinin, içinde ve çevresinde kalacak çok sayıda insan seçiminin arkasındaki ana itici güçlerden biri olduğunu söylemek güvenlidir.

2. Meksika Şehri, Meksika (22.000.000)

Mexico City, 22.000.000 nüfusuyla Kuzey Amerika’nın en kalabalık kentsel alanı olarak New York’u yakından takip ediyor. Mexico City’nin nüfusu yıllık% 1,8’lik bir oranla büyümeye devam ediyor. Meksika sanayi ürünlerinin çoğu bölgede üretiliyor ve bu da onu ülkenin her yerinden bu şehre akmaya devam eden iş arayan göçmenlerin yerinden edilmesinin mantıklı bir noktası haline getiriyor.

3. Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri (17.500.000)

Zamanla Los Angeles, Kuzey Amerika’nın en büyük metropollerinden biri olarak ülkeler arası rakip muadiline rakip olmaya başladı. Metro bölgesi, şov dünyasının ve eğlencenin ülkesi Hollywood’un yanı sıra uluslararası öneme sahip finans kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Konumu aynı zamanda onu birleşik Devletler ile Pasifik’teki başka bir dünya arasında önemli bir bağlantı haline getiriyor. Birçokları için LA, yerlileri ve yeni gelenleri kendi “Kaliforniya Hayallerine” ulaşma umuduyla gelen sınırsız olanaklar anlamına geliyor.

4. Şikago, Amerika Birleşik Devletleri (8,759,312)

Chicago, Amerika Birleşik Devletleri’nin orta batısında yer almaktadır. Toplam metropol nüfusu 8,7 milyondan fazladır. Soğuk kışlara rağmen, Chicago şehri kültürü, fırsatları ve rahat atmosferi ile Amerika Birleşik Devletleri’nin yanı sıra dünyanın her yerinden insanları kendine çekmiştir.

5. Washington, Amerika Birleşik Devletleri (8.300.000)

Washington, DC, Amerika Birleşik Devletleri’nin başkentidir. Virginia ve Maryland’in bazı bölgelerini içeren daha geniş metro alanında 8,3 milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Birçok Washington, DC sakini, bölgedeki önemli bir istihdam kaynağı olan federal hükümet tarafından istihdam edilmektedir.

6. San Francisco, Amerika Birleşik Devletleri (7.610.000)

San Francisco, Kaliforniya, Kuzey Amerika’nın altıncı en büyük şehri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısındaki nüfusa göre ikinci en büyük şehridir. Metro alanında 7,6 milyondan fazla insanı olan San Francisco, uzun zamandır Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kültür merkezi olarak ünlüdür. İkonik şehir manzarası milyonları sınırlarına çekti. Daha yakın zamanlarda, Silikon Vadisi’ndeki işler, bölgeye taşınan yeni sakinler için cazip faktörler olarak da hizmet etti.

7. Boston, Amerika Birleşik Devletleri (7.350.000)

Boston, Amerika Birleşik Devletleri’nin New England bölgesindeki en büyük şehirdir. Aynı zamanda Kuzey Amerika’nın yedinci büyük şehridir ve metro alanında 7,3 milyondan fazla insan yaşamaktadır. Boston, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en tarihi şehirlerden biri ve Harvard ve MIT dahil olmak üzere ülkenin en beğenilen üniversitelerinden bazılarının bulunduğu yer olarak bilinir.

8. Philadelphia, Amerika Birleşik Devletleri (7.350.000)

Philadelphia, ABD’nin Pennsylvania eyaletinin en büyük şehri ve Kuzey Amerika’nın sekizinci büyük şehridir. Amerika’nın doğum yeri olan Philadelphia, Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzalandığı yerdi. Bugün, canlı bir kent kültürüne sahip, iyi bağlantılı bir doğu kıyısı şehridir.

9. Dallas-Fort Worth, Amerika Birleşik Devletleri (7,233,323)

Dallas-Forth Worth bölgesi, kentsel alanda toplam 7,2 milyon nüfusuyla ABD’nin Teksas Eyaletinin en kalabalık şehridir. Güney Amerika kültürünün yanı sıra hava yolculuğu ve iş seyahati için önemli bir merkezdir.

10. Houston, Amerika Birleşik Devletleri (6.150.000)

Yine Teksas merkezli Houston, 6,1 milyon metro nüfusu ile Kuzey Amerika’nın en kalabalık onuncu şehri konumuna sahiptir. Houston belki de en çok Uzay Merkezi ile tanınır.

Büyük şehirler arasında paylaşılan ortak noktalar

Anılan şehirlerin her birinde gördüğümüz ortak özelliklere bakacak olursak, ekonomik istikrar hepsi arasında ortak bir paydadır. Ekonomilerinin hem ulusal hem de uluslararası pazarlarda oldukça rekabetçi olması nedeniyle bu şehirler o kadar büyüdü ki. Bu Kuzey Amerika şehirlerine bakacak olursak, bir şehrin ekonomisi büyüdükçe daha fazla insanın ona çekildiğini ve metropol nüfusunun onun yanında büyümesine neden olduğunu görüyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz