Kuzey Dakota'nın Başkenti: Bismarck
Kuzey Dakota'nın Başkenti: Bismarck

Bismarck, Kuzey Dakota’nın başkentidir. Bismarck, nüfus bakımından Fargo’nun ardından Kuzey Dakota şehirlerinin ardından ikinci sırada yer alıyor. 2016 Nüfusu 131.635 metropol nüfusu ile yaklaşık 72.417’dir.

Kuzey Dakota'nın Başkenti: Bismarck
Kuzey Dakota’nın Başkenti: Bismarck

Bismarck ne zaman başkent oldu?

Bismarck’ta aslen Hidatsa dilini konuşan Mandan Kızılderili topluluğu yaşıyordu. Avrupalı Amerikalılar, Kuzey Pasifik Demiryolu ile sözleşmeli baş mühendis Edwin Ferry Johnson’ın onuruna, daha sonra Edwinton olarak adlandırılan 1872’de Missouri Geçidi olan yerde bir yerleşim kurdular. Şirketin demiryolu gelişmeleri yerleşimcileri ve işçileri cezbetti ve şirket, Almanya şansölyesi Otto von Bismarck’ın ardından 1872’de büyüyen kasabaya Bismarck adını verdi. İsim, Alman yatırımcıları ve yerleşimcileri cezbetmeyi amaçlıyordu. Güney Dakota’nın Kara Tepeleri’ndeki altın yatakları, binlerce madencinin şehre göç etmesine neden oldu. Bismarck, 1883’te Dakota Bölgesi’nin başkenti olarak tanındı ve 1889’da yeni kurulan Kuzey Dakota eyaletinin başkenti oldu.

Bismarck’ın Demografisi

2010 Nüfus sayımına göre Bismarck şehrinde 27.263 ev ve toplam 15.624 aile olmak üzere 61.272 kişi yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu mil kare başına 1.986.1 kişiydi. Bismarck nüfusunun% 92,4’ü beyaz,% 0,7’si Afrikalı Amerikalıydı ve Yerli Amerikalılar ve Asyalılar nüfusun sırasıyla% 0,6 ve% 0,3’ünü oluşturuyordu. sakinlerin% 1,3’ü belirli bir ırktan olmayan Latin veya İspanyol olarak tanımlandı. Bismarck’ın yaş ortalaması 38 iken cinsiyet yapısı% 51,4 kadın ve%48,6 erkekti. Şehrin ortalama aile büyüklüğünün 2,82 olduğu ve ortalama hane büyüklüğünün 2,18 olduğu bildirildi.

Bismarck Ekonomisi

Sağlık sektörü, başkent Bismarck’ta önemli bir işverendir. Sanford Health’in şirkette 25.000 çalışanı bulunurken, St. Alexius Tıp Merkezi 2.264 personel istihdam etmektedir. Kuzey Dakota eyaleti yaklaşık 4.400 işçi çalıştırıyor ve 1.200 işçi federal hükümet için çalışıyor. Diğer üst düzey işverenler arasında devlet okulları, Wal-Mart, Bismarck şehri, Coventry Sağlık Hizmetleri, MDU Kaynakları ve Aetna bulunmaktadır.

Bismarck Hükümeti

Bismarck, belediye yönetim komisyonu türüne göre yönetilir. Vatandaşlar, seçim oylarının çoğunluğunu alması gereken beş büyük şehir komiserini seçiyor. Bu senaryo, azınlıkların ve diğer çıkar gruplarının kazanmayı tercih ettikleri adayları itmelerini zorlaştırıyor. Şehrin belediye başkanlığı görevi, şehir komisyonu başkanı tarafından yürütülür. Şehir komisyonu her ayın ikinci ve dördüncü salı günleri toplanır. Bismarck, birden fazla devlet kurumuna ek olarak eyaletin yasama ve hukuk departmanlarına ev sahipliği yapan Kuzey Dakota Eyalet Meclis Binası’na ev sahipliği yapmaktadır.

Bismarck’ta Ulaşım

Bismarck’ta Mayıs 2004’te başlayan bir halk otobüsü sistemi var. Sistem, Bismarck ve Mandan boyunca on bir güzergahı koruyor. Bismarck Belediye Havaalanı şehrin güneyinde yer alır ve Delta Air Lines, Frontier Airlines ve United Express gibi havayolları tarafından hizmet verilir. Havaalanı, Kuzey Dakota’daki en yüksek ikinci yolcu hacmini ve batı Kuzey Dakota’daki en yüksek yolcu hacmini idare ediyor. Şehre ayrıca BNSF Demiryolu ve iki federal otoyol hizmet vermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz