gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Lalapaşa Hakkında

Bölgenin ismi trak kavimleri zamanından gelmekte olup, Lalapaşa neolitik dönemden bu güne değin oldukça eski bir tarihe dayanmaktadır. Bu zengin tarihten mütevellit çok kültürlü bir yapıya sahip olan Lalapaşa’da bir çok kilise, hamam, kale, tümülüs, su kemerleri gibi tarihi kalıntılar mevcuttur.

Lalapaşa Nerededir?

Lalapaşa ilçesi Edirne iline bağlı olup ülkemizin kuzey yarısında yer almaktadır. Yıldız dağlarının güney kısmına ve Lalapaşa yaylasının kuzey bölümüne konumlanmıştır.

Lalapaşa Hangi Bölgede Yer Alır?

Lalapaşa ilçesi Marmara bölgesinin Trakya bölümünde yer almaktadır. Serhat bölge konumunda yer alan Lalapaşa ilçesi Tunca çayı, Lalapaşa, Sinanpaşa ve Hasanağa dereleri gibi önemli su kaynaklarına sahip bir ilçedir.

Lalapaşa Hangi Şehire Bağlıdır?

Lalapaşa ilçesi Marmara bölgesine ait olan Edirne iline bağlı olan bir ilçedir. Kuzey ve batı tarafında Bulgaristan olduğundan sınır konumunda yer alır. Doğusunda ise Süloğlu ilçesi bulunur. Gerek kültürel gerekse tarihi bir çok zenginliğe sahip olan Lalapaşa, Osmanlı döneminde I. Murat’ın cengaver bir komutanı olan Lala Şahin Paşa tarafından fethedilmiştir. Bölge içerisindeki bir çok kahraman savaşlarından dolayı ilçenin ismi Lalapaşa olarak adlandırılmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here