Laos Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır? sorularına cevap bulmak için ayrıntılı ve açıklayıcı bir yazı kaleme aldık. Umarım bu yazı ile merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulursunuz.

Bunun dışında merak ettiğiniz veya eklemek istediğiniz bir durum olursa yorum kısmında bize iletin.

Göz at ;

 1. Vientiane Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
 2. Laos Nerede?
 3. Laos’da Gezilecek 10 Yer
 4. Laos’un Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
 5. Laos Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Güneydoğu Asya ülkesi olan Laos, vize isteyen ülkeler grubundadır. Ayrıca vizesi alınması en zor ülkelerden biridir. Daha yakın tarihe kadar Kapıda Vize uygulaması bulunan bu ülke siyasi nedenlerden dolayı maalesef bizi kara listeye aldılar. Kapıda vize uygulaması da kaldırıldı.

İkinci neden olarak da bizim ülkede Laos Konsolosluğu ve elçiliği bulunmamaktadır. Bu nedenle Laos Vizesi için  Tayland, Kamboçya ve Vietnam gibi komşu ülkelerden almanız gerekir. Zar zor buradan da 30 günlük vize alabiliyorsunuz.

Bu süreyi uzatmak isteyenleri ise Laos’taki Göçmenlik Bürosu’na başvuruda bulunması gerekir. Şimdi vize için gerekli adımları aşamalar halinde size aktarmak istiyorum

1- Laos  Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 1. Kimlik fotokopisi
 2. Konsolosluktan alınan başvuru formu
 3. 2 adet biyometrik fotoğraf
 4. Pasaportun aslı
 5. Eski ve yeni tüm pasaportların fotokopisi
 6. Otel rezervasyonları
 7. Gidiş-dönüş uçak bileti
 8. Banka hesap dökümü

2- Laos’un Türkiye’deki Elçilik ve Konsolosluk Adresleri

Laos’un Türkiye’de resmi bir kurumu yoktur. Bu nedenle vize almak için komşu ülkeler olan  Tayland, Kamboçya ve Vietnam’a gitmeniz gerekir. Buradaki konsolosluklardan vize alabilirsiniz. Hangi ülkeye gitmeyelim derseniz genelde Tayland tercih edilir. Bu ülkelerin vizeleri hakkında yazılarımız bulunmaktadır. Bu yazıları okuyup hangisi size uygun ise onu tercih edebilirsiniz.

Tayland Vizesi Nasıl Alınır?

Kamboçya Vizesi Nasıl Alınır?

Vietnam Vizesi Nasıl Alınır?

3- Laos Vize Ücreti Ne Kadar?

Laos Vize Ücreti, Döneme göre değişmektedir. Fakat ortalama 1600 baht alınmaktadır. Bu da yaklaşık 48 ABD doları yapmaktadır. Fakat acenteler aracılığıyla almaya çalışırsanız 80 dolar ödemeniz gerekir.

4- Laos Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Laos vize başvuruları konsolosluk tarafında değerlendirmektedir. Bu süre bazen oldukça uzamaktadır. Diğer ülkeler üzerinde vize başvurusu yaptığımız için işlemler uzun sürmektedir. Bir de Laos Ülkesi Türk vatandaşları almamak için her türlü bahaneyi de öne sürmektedir. Bu nedenle ortalama 10-15 iş günü içinde vizeniz hazır oluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here