Lüleburgaz

Lüleburgaz Kırklareli’nin gelişmiş, modern bir ilçesidir. Lüleburgaz ilçesi Kırklareli il merkezine 63 km uzaklıkta yer almaktadır. Köklü bir tarihi geçmişe sahip olan Lüleburgaz ilçesi tarihi bir atmosfere sahiptir. Lüleburgaz ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: Tevil Mehmet Paşa Külliyesi olarak da anılan külliye Lüleburgaz ilçesinde geniş bir alana yayılmıştır. 1569-1570 yılları arasında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi Lüleburgaz ilçesine kent dokusu verecek ve dönemin bütün ihtiyacını karşılayacak şekilde inşa edilmiştir. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi camii, kervansaray, medrese, imarethane, dua kubbesi, çifte hamam, köprü, çeşme, su yolları, meskenler, su sarnıçları ve tuvaletlerden oluşmaktadır. Bu külliye zamanının tüm ihtiyacını karşılayacak bir şehir oluşturmuştur.                 Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin yapılarından caminin minaresi deprem sonucu yıkılmış ve tekrar yapılmıştır. Külliyenin önemli bir parçası olan kervansaray günümüze harap olarak ulaşmıştır. Sokullu Mehmet Paşa Külliyesinin kervansaray dışında tüm yapıları günümüze sağlam olarak ulaşmıştır. Lüleburgaz ilçesinin önemli eserlerinden olan ve Osmanlı Devleti’nin ihtişamlı mimarisini yansıtan külliye görülmesi gereken yerlerdendir.

Sokullu Mehmet Paşa Köprüsü: Lüleburgaz ilçesinin Edirne çıkışı tarafında Lüleburgaz Deresi üzerinde yer almaktadır. 1569-1570 yıllarında Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan muhteşem eserlerdendir. Osmanlı’nın ihtişamlı mimarisi ve Mimar Sinan’ın muhteşem yapımı ile birleşen köprü harika bir güzelliğe bürünmüştür. Sonraki zamanlarda onarımdan geçen köprü bazı yerlerinde aslından uzaklaşmış olsa da günümüzde köprü hala kullanılmaktadır.

Zindan Baba Türbesi: Lüleburgaz ilçe merkezinde Hükümet Konağı yanında yer almaktadır. Zindan Baba Türbesi külliyeden önce yapılmıştır. 1413-1421 yılları arasında yapılmıştır. Zindan Baba Türbesi üç katlı, kubbeli olarak inşa edilmiştir.

Lüleburgaz Çarşı Çeşmesi: Lüleburgaz ilçe merkezinde Turgut Bey Caddesinde yer almaktadır. Çeşme Osmanlı Padişahı IV. Mehmet tarafından 1667 yılında yapılmıştır. Ava meraklı olan Padişah IV. Murat tarafından yapılmasından dolayı Avcı Mehmet Paşa Çeşmesi olarak da anılmaktadır. Çeşme dört köşeli kare planlı olarak inşa edilmiş ve üzeri kubbe ile örtülmüştür. Günümüzde hala kullanılan çeşme tarihi yapısı ile görülmesi gereken eserlerdendir.

Lüleburgaz Otelleri ve Lüleburgaz Otel Fiyatları

Lüleburgaz Çarşısı
Lüleburgaz Fotoğrafları
Lüleburgaz Gençlik Parkı
Lüleburgaz Hangi şehirde
Lüleburgaz Haritası
Lüleburgaz Kongre Meydanı
Lüleburgaz Nasıl Gidilir
Lüleburgaz Nerede
Lüleburgaz

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here