Madagaskar'ın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
Madagaskar'ın başkenti, şehirleri ve bölgeleri

Madagaskar 24.915.822 toplam nüfusuyla Afrika’nın doğusunda, Hint Okyanusunda yer alan bir ada ülkesidir. Dünyadaki en büyük dört adadan biri olan Madagaskar’ın hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmamaktadır.

Göz at ;

  1. Antananarivo Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Madagaskar’da Gezilecek 10 Yer
  3. Madagaskar Nerede?
  4. Madagaskar’ın başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Madagaskar Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada çok sayıda ulusal park ve doğa rezervi bulunmaktadır. Ülke daha çok coğrafi konumu ile ön plana çıkmaktadır. Burada gezip görmeniz gereken en gözde 10 yer seçtik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Ankarafantsika Ulusal Parkı

Madagaskar’ın Boeny bölgesinde yer alan Ankarafantsika Ulusal Parkı, 1927 yıllında 1.350 km²’lik bir alanda kurulan zengin bir milli parktır. Park bünyesinde çok sayıda bitki ve hayvan türü bulunmaktadır. Park; Lemurlara, sürüngenlere, kaplumbağa ve kurbağalara ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanında parkta 129 kuş türü ve yaklaşık 800 tane bitki türü bulunur. Buraya en yakın yerleşim alanı yaklaşık 120 km uzaklıkta bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu parkı ziyaret edin.

Madagaskar Nerededir?

2-Zahamena Ulusal Parkı

Madagaskar’ın doğusunda yer alan Zahamena Ulusal Parkı, 1997 yıllında 423 km²’lik bir alanda kurulan harika bir parktır. Parkta çok sayıda hayvan türü ve endemik bitki bulunmaktadır. Burada 112 kuş, 46 sürüngen, 62 amfibi ve 48 memeli türünün yaşadığı bir yerdir. Buraya gelip bu hayvanları yaşam alanlarında ziyaret edebilirsiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu park Afrika’nın önemli parklarından biridir.

3-Isalo Ulusal Parkı

Madagaskar’ın Ihorombe bölgesinde yer alan Isalo Ulusal Parkı, 1999 yıllında 815 km²’lik bir alanda kurulmuştur. Park, 340 hayvan türü ve 400 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca parkta doğal yüzme havuzları ve trekking alanları da bulunmaktadır. Bu parkı rehberler eşliğinde birkaç günde gezebilirsiniz. Hatta burada kamp kurup kendinizi harika doğanın kucağına bırakabilirsiniz. Fakat  buraya yalnız gelmeyin. Bu sizin için tehlikeli olabilir.

4-Reunion Adası

Afrika kıtasının güney doğusunda, Madagaskar yakınlarında yer alan Reunion Adası, Büyüleyici doğasıyla göz kamaştıran bir Fransız Adasıdır. Oldukça harika bir manzaraya sahip adada tatil ve huzur adına aradığınız her şey mevcuttur. Aynı zamanda zengin bir su altı yaşamına da ev sahipliği yapmaktadır. Ada da konaklamak için birçok butik otel de yer alır. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip harika bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

5-Nosy Be Adası 

Madagaskar’ın kuzeybatısında  yer alan Nosy Be Adası, 320 kilometrelik bir alana sahip ülkenin en turistik bölgesidir.  Balinaların geçiş yolu olan bu bölge aynı zamanda ülkenin ekonomisinde önemli bir yer alan Yılang-yılang ağaçlarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle ülke açısında önemli bir ada konumundadır. Adada birçok hayvan türü ve endemik bitki bulunur. Özellikle bizim kış aylarda(Aralık-Ocak-Şubat) buraya gelip deniz, kum ve güneş üçlüsünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

6-Île Sainte-Marie

Madagaskar’ın doğu tarafında yer alan Île Sainte-Marie diğer adıyla Nosy Boraha Adası, 17. yüzyılda  korsanların yaşadığı bir bölge haline gelmiştir. Hatta burada dalış yaparak batık Korsan gemilerini görebilirsiniz. Ayrıca Kambur Balinaların geçiş güzergahı olarak da bilinir. Buraya her yıl çok sayıda turist gelmektedir. Beyaz kumsalları ve yemyeşil doğasıyla bir cennetti andırmaktadır. Huzur adına aradığınız her şey burada mevcuttur.

7-Baobab Yolu

Morondava ile Tsiribihina’yı birbirine bağlayan Baobab Yolu, 800 yıllık Baboab ağaçlarının gölgesinde uzanan Dünyanın önemli turistik yollarından biridir. Ağaçların oluşturduğu harika bir manzara bulunur. Buraya sevdiğinizle birlikte gelip romantik bir yürüyüş yapabilirsiniz. Emin olun bu yürüyüş ilişkinizin en güzel hatırası olarak kalacaktır.

8-Antsiranana

Madagaskar Adası’nın en kuzeyindeki Diana Bölgesi sınırlarında yer alan Antsiranana, 14. Yüzyılda Portekizliler tarafından keşfedilen turistik bir adadır. Burada yaklaşık 100 bin kişi yaşamaktadır. Bu adayı çekici kılan sebeplerden biri dünyanın en güzel üçüncü körfez olarak bilinen Diego Körfezi burada bulunmasıdır. Bunun dışında birçok doğal güzellik alanı bulunur. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil keyfi için burası tercih edilebilir.

9-Tamatave

Madagaskar’ın doğu kıyılarında yer alan Tamatave, Ülkenin tek doğal limandır. Bu yönüyle oldukça önemlidir. Burada yaklaşık 280 bin insan yaşamaktadır. Beyaz kumlar, tropik sahiller ve resifleriyle harika plajlara sahip bu bölgeye her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Fakat buraya geldiğiniz zamana dikkat edin. Çünkü zaman zaman fırtınalar çıkmaktadır. Hatta bu ada tarihte iki kez yok olmuştur. Birde yüzerken köpek balıklarına dikkat edin. Bölgede çok sayıda otel bulunmaktadır. Sevdiğinizle birlikte buraya gelip huzurlu ve keyifli bir tatil imkanı yaşayabilirsiniz.

10-Ifaty

Madagaskar’ın güney batısında  yer alan Ifaty, Bir balıkçı köyüdür. Fakat sıradan bildiğiniz balıkçı köylerinden biri değildir. Bu köy, Dünyanın en ideal dalış bölgesi seçilmiştir. Bu nedenle her yıl çok sayıda dalış meraklısı buraya akın etmektedir. Ayrıca bölgenin yemyeşil manzarası ve büyüleyici doğal alanlarıyla gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Dalışa meraklıysanız ve huzurlu bir tatil yeri arıyorsanız burası tam size göre bir yerdir.


Bunlar dışında Madagaskar hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Madagaskar

Nüfus: 24.915.822

Başkent: Antananarivo

Resmi Dilleri:  Malgaşça, Fransızca

Para Birimi: Ariary

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 26 Haziran 1960

Vize Durumu: Buraya gitmek için vize almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here