Kastamonu Mahmut Bey Cami Nerede, Nasıl Gidilir?

Kastamonu ilimizin Daday ilçesinde bulunan tarihi cami ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Kastamonu Mahmut Bey Cami

İlimiz birçok medeniyette ev sahipliği yapmıştır.  Osmanlıların hakimiyetine girmeden önce Candaroğulları hakimiyetine de girmiştir. Candaroğulları beyliğin hükümdarı Emir Mahmut Bey tarafında Cuma ibadetlerini yapmak için burada bir cami yapmaya karar verir. 1366 yıllında burada camiyi inşa eder. Dış tarafı tamamen Moloz taştan yapılan bu eser iç tarafı ise tamamen ahşap olup sadece minber tarafı alçı kullanılmıştır. Çatısı ise ülkemizde bulunan nadir olarak görülen bir yapıdır. Bindirme tekniği kullanılıp hiç metal, çivi kullanılmamıştır. Ayrıca Ankaralı Nakkaşın yaptığı kapısı da dikkat çekmektedir. Fakat bu kapıyı bugün müzede sergilenirken yerine başka kapı takılmıştır. Cami duvarında işlenen süslemelerle günümüze kadar orjinaliğini sürmektedir.

Mahmut Bey Cami Nerede?

Mahmut Bey Cami, Kastamonu’nun Daday ilçesine bağlı Kasaba Köyünde bulunur. İl merkezine yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur.

Mahmut Bey Cami Nasıl Gidilir?

Kastamonu ilimizin Daday ilçesine gelip oradan da kasaba köyüne gidilir. Özel aracınızla gidebileceğiniz gibi dolmuşlarla da ulaşım yapılabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here