Daday

Daday Kastamonu iline bağlı bir ilçedir Daday ilçesi Kastamonu il merkezine 34 km uzaklıkta yer almaktır.

Daday

Daday İlçesi

Yemyeşil doğaya sahip güzel bir ilçede çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. İlçede yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Daday Nerede
Daday İlçesi

Balaban Konağı

Daday ilçe merkezine 5 km uzaklıkta yer almaktadır. İncecik köyüne bağlı çiftlik mahallesinde bulunmaktadır. 1632 yıllarında yapıldığı tahmin edilmektedir. Osmanlı mimarisine özgü ahşap işlemeleri ile dikkat çekmektedir.

Seyidi Bey Konağı

Daday ilçesinde yer almaktadır.1912 yılında inşa edilmiştir.1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk burada bir müddet misafir olarak kalmıştır. Bundan dolayı tarihi açıdan büyük önem sahiptir. Günümüzde ziyarete açık olan bu konak ahşap işlemeleri ile dikkat çekmektedir.

Kaya Mezarları

Daday ilçe merkezine 6 km uzaklıkta İnciğez Köyünde bulunmaktadır. Daday çayının güney Yamacında dik olan kayalara oyularak yapılmıştır. Bizans Dönemine ait olduğunu tahmin edilmektedir. Üç katlı olan bu kayalar içinde bulunan odalardan kaya Mezarlarından çok kaya evlerine benzemektedir.

Taşlıbayır Sarkıt Mağaraları

Daday ilçe merkezine 12 km uzaklıkta Akılçalman Köyünde Hızar Deresi mevkiinde yer almaktadır. Mağara içinde bulunan beyaz renkli sarkıtları ile dikkat çekmektedir yer altı su kaynaklarının toplandı doğal bir mağaradır. Bu mağara turizm açısından büyük öneme sahiptir.

Bu gezilecek yerler dışında Daday ilçesinde yer alan ve doğal güzelliğe sahip olan Bezikan Gölü, Taşçılar Göleti ve Yumurtacı Göletini de ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz