Türkiye'ye komşu olan ülkeler
Türkiye'ye komşu olan ülkeler

Harita, resmi olarak Türkiye Cumhuriyeti olan Türkiye’yi, Batı Asya’daki Anadolu Yarımadası’nda, güneydoğu Avrupa’nın Balkan bölgesindeki Trakya’da küçük bir yerleşim bölgesi olan bir ülkeyi göstermektedir. Türk devletinin ana kısmı, Asya’nın en batısı olan Küçük Asya olarak da bilinen Anadolu Yarımadası’nda yer almaktadır. Türkiye merkezi hükümeti olan üniter bir devlettir.

Ülke batıda Ege Denizi, güneyde Akdeniz ve kuzeyde Karadeniz ile sınırlanmıştır. Türkiye, doğuda Ermenistan, İran ve Azerbaycan (Nahçıvan hariç), kuzeydoğuda Gürcistan, kuzeybatıda Bulgaristan ve Yunanistan ve güneydoğuda Irak ve Suriye ile sınır komşusudur.
Türkiye, Kıbrıs, Mısır, Romanya, Rusya ve Ukrayna ile deniz sınırlarını paylaşıyor.

Türkiye'ye komşu olan ülkeler
Türkiye’ye komşu olan ülkeler

Türkiye’nin kuzeybatısında Karadeniz’i Marmara Denizi’ne bağlayan Boğaz ve Akdeniz’in Ege kolunu Marmara Denizi’ne bağlayan Çanakkale Boğazı olmak üzere iki dar boğaz bulunmaktadır.
Türkiye’nin en yüksek dağı Ağrı Dağı veya Ağrı Dağı, 5.137 m (16.854 ft) ile.

783.562 km2’lik bir alana sahip olan ülke, Almanya’nın iki katından fazla veya ABD’nin Teksas ve Louisiana eyaletlerinin toplamından biraz daha küçük.

Türkiye’nin nüfusu 84,7 milyon kişidir (2022’de); en büyük şehir İstanbul, ikinci en büyük şehir ve ulusal başkent Ankara’dır; konuşulan diller Türkçe (resmi) ve Kürtçe’dir.

En büyük komşu ülkemiz hangisi?
Japonya bizim komşu ülkemiz mi?
Komşu ülkeler kaç tanedir?
Komşu ülkelerimizin başkentleri nelerdir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here