gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Maine, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda yer alan bir eyalettir. Batıda New Hampshire, Kuzeydoğuda New Brunswick, kuzeybatıda Quebec ve güneyde Atlantik Okyanusu ile sınırlanmıştır. Maine, ABD’nin en kalabalık 41. eyaletidir. Nüfusu 1,3 milyon kişidir. İlçenin merkezi Augusta’dır.

Maine’e Genel Bakış

Maine sakinleri Mainers veya Maineiac olarak bilinir. Bu duruma gayri resmi olarak “Çam Ağacı Durumu” veya “Tatil Bölgesi” denir. Maine’deki arazinin yaklaşık% 83’ü, herhangi bir ABD eyaletinin en ormanlık alanı olan ormanlarla kaplıdır. Birçok nehir, göl, pürüzlü kaya, uçurum ve koy vardır. Eyalet, Sürüler Adası da dahil olmak üzere birçok ada ile çevrilidir.

Maine, ME veya Me olarak kısaltılır. 1820’de devlet başkanlığına kabul edildi. Eyaletleşmeden önce Maine, Maine Bölgesi olarak biliniyordu ve Massachusetts’in bir parçasıydı. Maine’in şu anki valisi ve Eyalet başkanı Paul Lepage’dir. Maine eyaletinin resmi dili yoktur.

Maine, Kennebec, Knox, Oxford, Somerset, York ve Waldo dahil olmak üzere 16 ilçeye ayrılmıştır. Bu ilçeler aynı zamanda Maine eyaletinin siyasi yargı bölgeleridir. En büyük ülke Aroostook 6.829 kilometrekarelik bir alana sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz