Maldivler Gezi Rehberi
Maldivler Gezi Rehberi

Maldivler veya resmi adıyla Maldiv Cumhuriyeti, yaklaşık 370 bin nüfusuyla Asya kıtasında yer alan bir ada ülkesidir.  Hint Okyanusunda 1.200 adadan oluşan bu ülke, kuzeyinde Hindistan ve kuzeydoğusunda Sri Lanka bulunur.

Maldivler Gezilecek Yerler

Muazzam plajları, adaları ve diğer turistik yerleriyle yaz tatillerin vazgeçilmez adreslerindedir. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir.

Göz at ;

  1. Male Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Maldivler’de Gezilecek 10 yer
  3. Maldivler Nerede?
  4. Maldivler’in Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Maldivler Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Maldivler denilince herkesin aklına tatil ve huzur gelmektedir. Özellikle balayı tatili için herkesin süslü hayalidir. Şimdi siz değerli okurlarımız için bu tatil cennetinde gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Beğenip memnun kalacağınızdan eminiz. İşte o gözde yerler…

Gan

Gan, Addu kentinin güneyinde yer alan bir mercan adasıdır. Bu ada, ülkenin en geniş 2. büyük adasıdır. Aslında Gana adası bir tarım kenti olarak bilinmekteydi. Burada birçok tarım ürünü yetiştirilirdi. Fakat günümüzde tarımın yerini tamamen turizm almıştır. Adanın harika tatil köyleri bulunmaktadır. Bu köylerde harika plajlar yer almaktadır. Bu plajlarda; deniz, kum, güneş ve eğlencenin tadını doruğuna kadar yaşayabilirsiniz. Güzel bir balayı tatili için bu ada tercih edilebilir. Eşinizle birlikte hayalinizdeki balayı tatilini yaşamak için daha ne bekliyorsunuz.

Villingili

Ülkenin kuzeyinde yer alan Villingili, 1997 yılında Maldivler hükumetinin bölge turizmini geliştirmek amacıyla ıslah ettiği bir adadır. Günümüzde Maldivlerin göz bebeği haline gelmiştir. Özellikle yeni evli çiftlerin akın ettiği bir yerdir.

Aslında huzurlu bir tatili keyfi yaşamak isteyen herkesin gelebileceği bir yerdir. Bu adada aynı zamanda  paraşütle atlama, dalış gibi yüksek adrenalinli sporlara da ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede birçok şık konaklama yeri ve renkli gece mekanları bulunmaktadır. Ayrıca Maldivler’deki tek golf sahası da bu ada üzerinde bulunmaktadır.

Hulhumale

Başkent Male’nin kuzey kısmında yer alan Hulhumale, yakın tarihte ıslah edilmiş bir mercan adasıdır. Günümüzde çok sayıda turistte ev sahipliği yapan bir cennet ada haline gelmiştir. İnci tanesi kumsallara sahip adada harika plaj yerleri, şık ve konforlu konaklama yerleri, renkli gece mekanları ve lezzetli tatlar sunan restoranlar bulunmaktadır. Maldivlerin göz bebeği olan bu ada tatil için oldukça iyi bir adres.

Bathala Adası

Ari Atoll’un kuzeyinde yer alan Bathala Adası, gezilip görülmesi gereken bir tatil adasıdır. Bu ada yaklaşık 4 hektarlık alan kaplamaktadır. Adayı gezip görmek belki 10 dakikanızı alacaktır. Fakat burada alacağınız lezzet size bir ömür boyu yetecektir. Harika plajlarında, deniz, kum, güneş ve eğlencenin keyfini yaşayın ve yaşatın. Sevdiklerinizle birlikte buraya gelip harika doğa eşliğinde huzurlu bir tatil keyfi yaşayabilirsiniz.

Cocoa Adası

Başkent Male’nin kuzeydoğusunda yer alan Cocoa Adası, gezilip görülmesi gereken harika bir mercan adasıdır. Robinson Crusoe’n yazarı Daniel Defoe bu ada için şu cümleler söylemiştir. ”okyanusn en ilahı adası’” olarak tarif etmiştir. Belki de bu cümle üzerinde söylenecek pek bir şey kalmamıştır. Ama yine de biz de bir iki kelam edelim diyoruz. Bembeyaz kumlar, masmavi okyanus suyu ve harika mekanlarla güzel bir tatil keyfi sunmaktadır. Burada gece mekanları pek sınırlıdır. Oldukça sakin ve dinlendirici bir adadır.

İslam Merkezi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Male’de yer alan İslam Merkezi, 1984 yıllında ülkenin Cumhurbaşkanı Mamun Abdül Gayyum tarafında ziyarette açılan sembolik bir binadır. Fakat bu binanın mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Sadece mimarisi mi elbette değil. Buraya yüklenen mesaj oldukça anlam vericidir. Burada birçok konferans, toplantı ve tören yapılmaktadır. Burası aynı zamanda harika bir kütüphaneye de ev sahipliği yapmaktadır. Burası aynı zamanda bir cami olarak da kullanılmaktadır.

Yaklaşık 5 bin kişilik kapasitesiyle ibadet edilebilmektedir. Özellikle eşsiz güzellikte ve yükseklikte yer alan minaresine hayran kalmamak elde değil. Maldivler ülkesi şeriatla yönetilen bir İslam ülkesidir. Fakat bu turistler için geçerli değil. Bu ülke dini bağları oldukça güçlüdür. Ben ilk duyduğumda baya şaşırmıştım. Bu nedenle ülkede birçok cami ile karşılaşabilirsiniz. İnsanları ise oldukça sıcakkanlı ve yardım severdirler.

Male Cuma Camii

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Male’de yer alan Male Cuma Camii veya diğer ismiyle Hunkuru Miskiyy Camisi, 1658 yıllında İbrahim I. İskender döneminde inşa edilen ülkenin en eski ve aynı zamanda en popüler camisidir. Geleneksel İslam mimarisinin en özgün örneklerinden biri olan bu cami, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yapıdır.

Bu yapının minaresi ise 1667 yıllında inşa edilmiştir. Cami mimarisi ve süslemeleri oldukça büyüleyici olup görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Bu yapı, 2008 yıllında UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Buraya Müslüman olmayanlar maalesef ziyaret edemiyor.

Sultan Parkı ve Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Male’de yer alan Sultan Parkı ve Müzesi, gezilip görülmesi gereken harika bir yerdir. Burada yer alan Sultan Parkı, önemli bir kamu parkı olup dinlenmek ve huzur bulmak için oldukça uygun bir adrestir. Burada yer alan birçok çiçek türü parkı süslendirmiştir. Burada sevdiklerinizle birlikte oturup gün boyu kuş sesi dinleyebilirsiniz.

Aynı zamanda burada birçok yapay gölet de bulunmaktadır. Buraya gelmişken parkın içerisinde yer alan 16. yüzyıldan kalma eski kraliyet sarayını da ziyaret edin. Bu saray, 1952 yıllında müze olarak hizmette açılmıştır. Müze de İslam öncesi ve sonrası dönemine ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Bu müze, Cuma günleri hariç olmak üzere hafta içi sabah 09.00–15.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Biyadhoo Adası Tatil köyü

Ülkenin kuzeyinde yer alan Biyadhoo Adası, yaklaşık 4 hektarlık bir alan kaplayan harika bir mercan adasıdır. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist ziyaret etmektedir. Burada sevdiklerinizle birlikte harika bir tatil yaşamak için tatil köyleri bulunmaktadır. Bu adayı asıl popüler kılan ise su sporlarına oldukça elverişli olmasıdır. Dalış yapmak için oldukça uygun bir yerdir.

Burada yaklaşık 35 dalış alanı bulunmaktadır. Dalış dışında şnorkel ve diğer birçok su sporu yapılabilmektedir. Burada konaklamanız için şık ve konforlu oteller, harika lezzetleri tatmanız için harika restoranlar ve renkli bir gece hayatı yaşamak için ise oldukça popüler gece mekanları bulunmaktadır. 

10  Jumhoore Maidhaan Meydanı

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Male’de yer alan Jumhoore Maidhaan Meydanı veya Türkçe ismiyle Bağımsızlık Meydanı, Ülkenin en büyük meydanıdır. Burası bağımsızlığı simgelediği için bu ismi almıştır.

Şehrin nabzı bu meydan üzerinde atmaktadır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde ilk gezi rotanız bu meydan olmalıdır. Daha sonra tarihi yapıları gezebilir. Yine meydan üzerinde bulunan cafe ve restoranlarda bir şeyler yeyip içebilir. Mağazalarda alışveriş yapabilir ve sevdiklerinize hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Hatta gece konaklamak ve eğlenmek için harika otel ve gece mekanları da bulunmaktadır. 


Bunlar dışında Maldivler hakkında genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Maldivler

Nüfus: 369.812

Başkent: Malé

Resmi Dili: Maldivce

Para Birimi: Rufiyaa

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 26 Temmuz 1965

Saat Farkı: Yerel saat Türkiye saatine göre 3 saat daha ileridir.

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi yağışların görüldüğü Mayıs-Ağustos arası dönem haricindeki diğer aylarda gidilebilir.

İnanç Durumu: Ülke şeriatla yönetilen bir İslam ülkesidir. Halkının % 97’si Müslümanlar oluşturuyor. Fakat buraya gelen turistler bu kurallara uymak zorunda değiller.

Vize Durumu: Buraya yapılan seyahatlerde süresi 30 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Ne yapılır: Burada ne yapılır sorusu çok önemli. Çünkü burada yapılacak o kadar çok şey var ki emin olun şaşırıp kalırsınız. Buraya geldiğinizde ilk olarak tarihi yapıları gezip görün. Şehirlerini tanıyın. Daha sonra kalacak bir otel bulun. Otelin spa merkezi olduğuna dikkat edin. Daha sonra plajlara gidip gönlünüzce yüzüp güneşlinin. Sonra adalarda  şnorkelle dalış, tüplü dalış, sörf, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, deniz paraşütü gibi su sporları yapın. Burada bulunan restoranlarda harika deniz ürünlerini tadın. Gelirken de sevdiklerinize hediyelik eşya alıp dönün.

Nasıl Gidilir: Dünyanın cennetti olarak bilinen Maldivler’e direk uçuş bulunmamaktadır. Buraya ulaşmak için Dubai ya da Doha aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

Maldivler Nerede, Nasıl Gidilir?
Maldivler Nerede, Nasıl Gidilir?

1 YORUM

  1. Lütfen biri beni buraya ışınlasin. Gerçekten hayalimdeki ülke. Ben yıllarca burayı hep okuyup araştırıyorum. Fakat bir türlü gitmek nasip olmadı. Ama şeriatla yönetilen bir ülke olması beni baya şaşırttı… Hocam dua edin. En kısa surede evlenip buraya balayına gideyim…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here