Malezya'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Malezya'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

30.751.602 toplam nüfusuyla Güney Asya’nın merkezinde yer alan Malezya, Bozulmamış harika plajların, egzotik adaların, zengin tarihi ve kültürel mirasın, muazzam fauna ve flora ile birlikte oldukça renkli ve turistlere cazip gelen bir ülkedir.

Göz at ;

  1. Kuala Lumpur Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Malezya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Malezya Nerede?
  4. Malezya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Malezya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezip görmeniz gereken birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Bu yerlerden izlenim ve gözlemlerimize dayanarak en gözde 10 yeri seçtik. Şöyle ki;

 1-Petronas İkiz Kuleleri

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da yer alan Petronas İkiz Kuleleri, 1998 ve 2004 arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olarak seçmiştir. Toplam 88 katlı olan bu kuleler, 452 metre yüksekliktedir. Petronas petrol holdingin yönetim merkezin dışında alışveriş merkezi, doğal bilimler müzesi, senfoni orkestrası gibi birçok yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Buraya gelip teras katına çıkıp şehrin harika manzarasını izleyin. Malezya’ya gelen biri bu kuleleri görmeden kesinlikle geri dönmemeli.

2-Merdeka Meydanı

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un kalbinin atıldığı yer Merdeka Meydanı’dır. Bu meydan şehrin ana merkezi olmaktadır. Meydan üzerinde birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Turistik yapılar dışında alışveriş merkezi, restoran, otel, cafe ve gece mekanları bulunur. Gezinizi bu meydan üzerinde başlatabilirsiniz. Elinize bir plan ve bir de harita alın şehrin en gözde yerlerini buradan başlayarak gezin.

3-Batu Mağaraları

Batu Caves ya da Türkçe ismiyle Batu Mağaraları, Başkent Kuala Lumpur’a 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Hindular için oldukça kutsal bir yerdir. Burada birçok heykel bulunmaktadır. Özellikle girişte yer alan 43 metre yükseklikteki Lord Murugan heykeli, Dünyanın en büyük Hindu heykeli olarak bilinmektedir. Bu mağara 3 farklı bölümde oluşur.

Art Gallery Cave: İlk bölümü, birçok Hindu tanrılarına ait heykel bulunmaktadır. Buraya gelip bu heykelleri ziyaret edebilirsiniz. Bu daha çok zemin bölümünde yer alır.

Dark Cave: Bu bölüm daha çok macera sevenler için olan bir bölümdür. Buraya rehber eşliğinde elinizde fener kafanızda kask adrenalin oluşturan bir bölümdür.

Temple Cave: Bu bölüm yerden toplam 272 basamak merdiven çıkılarak ulaşan bir bölümdür. Mağaranın en önemli bölümüdür. Buraya gelen biri bu bölüme uğramadan kesinlikle geri dönmemeli. Burada birçok maymun da bulunmaktadır. Bu bölüme çıkarken dikkat edin. Maymunlar bazen turistlere sıkıntı çıkarabiliyor.

4-Jamek Camii

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un kalbinin atıldığı Merdeka Meydanında yer alan Jamek Cami, 1907-1909 yılları arasında Selangor Sultan tarafında inşa edilen ülkenin en eski camisidir. Mimari yapısıyla göz kamaştırmaktadır. Mimari olarak dünyanın en güzel camilerinden biridir. 1965 yıllında ulusal cami ilan edildi. Daha sonra Malezya Ulusal Camii inşa edilince unvanı bu camiye devretti. Buraya yolunuz düşerse kesinlikle bu camiyi ziyaret edin. Ayrıca şehirde yer alan Kristal Camiyi de mutlaka ziyaret edin.

5-Malezya İslami Sanatlar Müzesi

Ülkenin başkenti Kuala Lumpur’da yer alan Malezya İslami Sanatlar Müzesi, 1998 yıllında ziyarette açılan Güney Doğu Asya’nın en popüler ve en büyük İslam müzesidir. Müzede islam tarihine ait çok sayıda eser sergilenmektedir. Ayrıca müze bünyesinde İslami sanat kitaplarının yer aldığı harika bir kütüphanede bulunmaktadır. İslam tarihini daha yakında görmek ve incelemek için bu müzeyi kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Müze her gün 09.00-18.00 saatleri ziyarette açıktır. Ziyaret ücreti yaklaşık 15 Malezya Ringiti’dir.

6-Perdana Botanik Bahçesi

Eski adı “Göl Bahçeleri” olan Perdana Botanik Bahçesi, başkent Kuala Lumpur’daki en eski ve en popüler parkıdır. 1888 yıllında açılan ve 92 hektarlık alanı ile her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Kuş Parkı, Geyik Parkı, Kelebek Parkı ve Orkide Bahçesi gibi birçok özel alanı bulunuyor. Park, ziyaretçilerine harika manzaralar sunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu özel alanların hepsini gezip fotoğraf çekin. Bu park gezisi hayatınızda unutulmayacak bir anı olarak size kalacaktır.

7-Penang

Penang, Malezya’nın kuzeybatısında yer alan bir eyalettir. Bu eyaletin bir bölümü olan Penang Adasına mutlaka gitmelisiniz. Eyalet başkenti George Town, Penang adasında bulunur. Bu kent UNESCO Dünya Mirası Kenti olup içerisinde çok sayıda tarihi bina ve tapınak bulunmaktadır. Renkli bir şehir olup mutlaka ziyaret edilmesi gerekir. Bu kent anakaraya ülkenin en uzun köprüsü olan Penang Köprüsü  ile bağlıdır. Bu köprü yaklaşık 13 km uzunluğunda bulunur. Bunlar dışında adada birçok doğal güzellik alanı da yer almaktadır. Kısaca sevdiklerinizle tarihi ve doğal güzellikleriyle zengin bu adaya gelip harika bir tatil yaşayabilirsiniz.

8-Melaka

Ülkenin güneyinde yer alan Melaka,  Malezya’nın 3. en küçük eyaletidir.  Eskiden ticaret merkezi olan bu şehir günümüzde bir turizm kenti olmuştur. Her yıl milyonlarca insan burayı ziyaret etmektedir. Şehirde çok sayıda Çinli yaşamaktadır. Ticaret merkezi olduğu yıllarda gelip yerleşmişler. Daha sonra burada kalmışlar. Bu nedenle şehirde çok sayıda Çin mimarisine ait yapılar bulunur. Özellikle dini yapılar çok sayıda yer bulunmaktadır. Ayrıca şehirde iki tane de cami bulunmaktadır. Şehrin en güzel ve popüler bölgesi ise Harmony Street Bölgesidir. Burada da çok sayıda turistik yapı bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse güzel bir gezinti yaşayabilirsiniz.

9-Tioman Adası

Malezya’nın doğu kıyısında yer alan Tioaman,  39 km uzunluğunda 12 km genişliğinde küçük bir adadır. Ülkenin hatta dünyanın en güzel adalarından biridir. Adada Palmiye ağaçları arasındaki şirin köyleri, berrak suları, beyaz kumlu plajları, rengarenk mercan resifleri, zengin deniz yaşamı ile huzurlu bir tatil keyfi sizi beklemektedir. Buraya gelip plajlarında; Deniz, kum ve güneş üçlüsünü sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Bunun dışında dalış, şnorkel ve ormanda yürüyüş gibi aktiviteler da yapabilirsiniz.

10-Langkawi

Malezya’nın kuzeydoğusunda yer alan Langkawi, Kedah eyaletine bağlı takımadalardır. Ülkenin tatil cenneti olarak bilinmektedir. Buraya her yıl çok sayıda turist akın etmektedir. Turkuaz sakin denizi, beyaz kumlu plajları, yağmur ormanları ile kaplı tepeleri, bakir doğası ve lüks otelleriyle turistlere harika bir tatil keyfi sunmaktadır. Bu ada balayı tatili için oldukça uygun bir yerdir. Buraya sevdiğinizle birlikte gelip hayalinizdeki tatili yaşayabilirsiniz. Huzur adına aradığınız her şey burada mevcuttur.


Bunlar dışında Malezya hakkında merak edilenleri genel bir liste yaptık. Şöyle ki;

Malezya

Nüfus: 30.751.602

Başkent: Kuala Lumpur

Resmi Dilleri: Malayca, Malezya Dili

Para Birimi: Ringgit

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 31 Ağustos 1957

Önemli  Şehirleri: Kuala Lumpur, Ipoh, George Town, Johor Baharu, Kelang, Kuala Terengganu, Port Kelang, Taiping, Kota Baharu, Seremban, Kuantan, Kuching, Kota Kinabalu

Vize Durumu: Buraya 90 gün vize almadan ülkeyi seyahat edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz