gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Mali Nerededir? – Mali Batı Afrika’da ve Büyük Sahra Çölünün güneyinde yer alan bir Afrika ülkesidir. Mali ülkesinin denize sınırı yoktur. Ülke Nijer ve Senegal nehirleri üzerinde yer almaktadır.

Mali Nerededir?

Mali ülkesi doğuda Nijer, batıda Moritanya, Senegal ve Gine, güneyde Cote Divoire ve Burkina Faso, kuzeyde Cezayir ile komşudur. Mali dünyanın en fakir ülkelerinden biridir. Mali ülkesinin nüfusu 18 milyonu geçmiştir.

Göz at ;

  1. Bamako Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Mali’de Gezilecek 10 Yer
  3. Mali Nerede?
  4. Mali’nin başkenti, şehirleri ve bölgeleri
  5. Mali Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

8 bölgeden oluşan mali ülkesinin başkenti Bamako şehridir. Uzun yıllar boyunca Fransız sömürgesi altında kalan Mali Bölgesi’nin resmi dili Fransızcadır. Bambara dili Mali nüfusunun yüzde sekseni tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır.

Seküler bir devlet olan Mali ülkesinin nüfusunun yüzde 90’ı Müslümanlık dinine inanmaktadır. Nüfusun yüzde 10’nu ise Hristiyanlık, yerel dinler ve animizm dinine inananlar oluşturmaktadır.

Dünyanın en sıcak ülkesi olan Mali ülkesinde yılın her zamanı hava oldukça sıcaktır. Bundan dolayı ülkeyi ziyaret etmek için en uygun zaman Kasım ve şubat ayları arasıdır. Mali ülkesine İstanbul üzeri uçuşlar bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here