Malos Harabesi Nerede?, Nasıl Gidilir?

Isparta ilimizin Eğirdir ilçesine bağlı Sarıidris kasabasında bulunan Göynücek mevkinde bir tepenin üzerinde yer alan Malos Harabesi ile ilgili gözlemlerimizi aktaracağız.

Malos Harabesi

Isparta ilimizin her karış toprağı tarih kokmaktadır. Her bir köşesinde farklı medeniyetlere ait eserler bulunmaktadır. Bu eserlerde gösteriliyor ki bu ilimiz tarih boyunca hep gözde yerleşim yeri olmuştur. Özelikle Eğirdir ilçemizde buna şahit olabiliyoruz. Sadece ilimizde değil bölgemize baktığımızda bunu rahatlıkla görebiliyoruz. İlimizde bulunan bu antik kent Roma ve Helenistik döneme ait surlarla çevrilidir. Savunma amaçlı yapılan bu surlar tepenin üzerinde kurulması da söylediğimizi ispatlar niteliğindedir. Bu kentte tepe üzerinde bulunduğu için ve üzerinde çok zaman geçtiğinden dolayı resmi hiçbir kanıtta ulaşılamamıştır. Bu nedenle günümüze bu harabe ile ilgili pek bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca zamanın ve doğal afetlerin vermiş olduğu tahribatla günümüze birkaç sur dışında pek bir şey ulaşılamamıştır.

Malos Harabesi Nerede?

Malos Harabesi, Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Sarıidris kasabasında bulunur. İl merkezine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunur.

Malos Harabesi Nasıl Gidilir?

Merkezden Eğirdir ilçesine gelinir. Buradan da Sarıidris kasabasına ulaşılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz