Man Adası Gezi Rehberi
Man Adası Gezi Rehberi

İrlanda Denizinde yer alan Man Adası, yaklaşık 164 bin nüfusuyla Britanya Krallığı’na bağlı özerk bir ada ülkesidir. Burası 8. yüzyılda Vikingler tarafında keşfedilmiştir. Daha sonra 1765’li yıllarda Birleşik Krallık’a bağlanmıştır. Ada oldukça yemyeşil bir doğası bulunmaktadır.  Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. İşte o yerler…

Douglas

Douglas, Man Adası’nın başkenti ve yaklaşık 26 bin nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehridir. Aynı zamanda önemli bir liman kentidir. Burada gezilip görülecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse Manx Müzesi, Refuge Kulesi, Douglas Deniz Feneri gibi tarihi yapıları gezin ve atlı tramvaylar, yüzme havuzları ve golf sahası gibi aktivitelere katılın derim. Bunun dışında  Douglas ülkenin  yönetim, ulaşım, alışveriş ve eğlence merkezi olarak da bilinmektedir.

Port Erin

Port Erin, Man Adası’nın güneyinde yer alan bir sahil kasabasıdır. Burada gezilip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Buraya gelen turistler; kumlu plajı, güzel bahçeleri, kafeleri ve Port Erin Koyu üzerindeki unutulmaz gün batımları ile harika bir tatil keyfi yaşamaktadır. Bu köyün nefes kesen bir manzarası olup harika fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte güzel hatta harika bir tatil keyfi yaşamak istiyorsanız buraya gelmelisiniz. Buraya yolunuz düşmüşken Milner Kulesi, Demiryolu Müzesi, Erin Sanat Merkezi, Herdman Evi, Cankurtaran İstasyonu gibi tarihi yapıları da mutlaka gezip görün derim.

Peel Kalesi

Man Adasının batısında yer alan Peel Kalesi, 1860 yıllında ziyarette açılan tarihi bir kaledir. Bu kalenin tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır. Bu kale tarih boyunca birçok işlev görmüştür.  Yeşil çimler üzerinde bulunan bu kaleye yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Bu kaleyi ziyaret etmeden önce size tavsiyem başkentte yer alan Manx Muzesi’ni ziyaret edin. Bu şekilde geziniz daha verimli olacaktır. Peel Kalesi, adanın önemli sembollerinden biridir. Bu kaleyi mutlaka ziyaret edip bol bol fotoğraf çektirin derim.

Port St Mary

Man Adası’nın güneybatısında yer alan Port St Mary, bir tatil kentidir. Bu kent daha çok plajlarıyla bilinmektedir. Buraya gelip harika plajlarında deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Buraya yıl boyunca çok sayıda turist akın etmektedir. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu, sakin ve güzel bir tatil keyfi yaşamak isterseniz bu şehri tercih edebilirsiniz. Bunun dışında buraya yolunuz düşmüşken Castletown Meydanı, Kale ve anıttı ziyaret edin derim.

Türk Şehitliği

Man Adasındaki Patrick Kilisesi’nin bahçesinde yer alan Türk Şehitliği, Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. 1. Dünya Savaşı sonrasında 115 asker İngilizlere esir düşmüştür. İngilizler askerleri bu adaya getirdiler. Bu askerler; Alman, Yahudi ve Osmanlı askerlerinde oluşuyordu. Savaştan sonra Almanlar askerlerini orada aldı. Fakat 7 tane Osmanlı askeri orada kalıp şehit düştü. Daha sonra İngiliz Hükmetti tarafında bunlara şehitlik statüsü verildi. Buraya yolunuz düşerse vatan için şehit düşen bu kahramanları ziyaret edip bir dua okuyun derim. İşte şehitlikte yer alan 7 mezarın sahipleri:

  • –Ramazan Mehmet 17 kasım 1916
  • –Hüseyin Halit İbrahim 16 şubat 1917
  • –Hüseyin Ali 20 nisan 1917
  • –Hasan Derviş 18 mayıs 1917
  • –Mehmet Ali 17 eylül 1917
  • –Kalan Yeğen 09 nisan 1918
  • –Ahmet Hazan 15 temmuz 1918

Manx Müzesi 

Man Adası’nın başkenti ve en büyük şehri olan Douglas’da yer alan Manx Müzesi, 1922 yıllında ziyarette açılan önemli bir müzedir. Bu müzede adanın 10 bin yıllık tarihini yansıtmaktadır. Burada birçok eser sergilenmektedir. Bunların arasında eski elbiseler, çeşitli değerli taşlar, eski eşyalar ve dondurulmuş hayvan figürleri bulunmaktadır. Ayrıca adanın tarihi ile ilgili belge ve görüntüleri ise film, galeri ve interaktif görüntüler aracılığıyla sunulmaktadır. Buraya yolunuz düşerse ilk ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir. Müze her gün 10:00-17:00 saatleri arasında ziyarette açıktır.

Rushen Abbey

Ülkenin güneyindeki Ballasalla şehrinde yer alan Rushen Abbey veya Türkçe ismiyle Rushen Manastırı, 1134 yıllında inşa edilen önemli bir dini yapıdır. Bu dini yapı hem tarihi hem de işlevi olarak ülkenin en popüler ve en değerli dini yapılarından biridir. Uzun yıllar ülkenin dini merkezi olmuştur. Günümüzde hala popülaritesini sürdürmektedir. Buraya yolunuz düşerse bu yapıyı mutlaka ziyaret edin derim.

Castle Rushen

Adanın güneyindeki Castletown bölgesinde yer alan Castle Rushen, 1250 yıllında ziyarette açılan tarihi bir kaledir. Bu kale, dünyadaki en iyi korunmuş Ortaçağ  kalelerinden biri olarak bilinmektedir. Burası belli bir süre zindan olarak kullanılmış. Daha çok siyasi suçlular burada tutulmuştur. Günümüzde ise bir müze olarak kullanılmaktadır. Burayı ziyaret etmek için yetişkinler 8 Euro ve çocuklar ise 4 Euro giriş ücreti ödemesi gerekir. Ayrıca Castletown bölgesi, eskiden adaya başkentlik yapmış bir bölgedir. Bu nedenle oldukça popülerdir.

Cregneash Village

Adanın en güneydeki kentinde yer alan Cregneash, muazzam güzellikleriyle bilinen Viking’lerde  kalma tarihi bir köydür. Bu köy günümüzde doğal bir müze haline getirilmiştir. Yöreye ait tek katlı taşlı binalarla donatılmıştır. Evlerin harika bahçeleri bulunur. Bahçelerde  kısa kuyruklu, dört boynozlu  Manx koyunu ve kuyruksuz Manx kedisi bulunur. Buraya gelip bu harika güzellikleri daha yakında keşfedebilirsiniz. Burada eski dönemlere ait birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapıları ziyaret etmeden geri dönmeyin derim.

10  The Great Laxey Wheel

Ramsey ve Douglas arasında yer alan Laxey, küçük bir tatil kasabasıdır. Bu kent daha çok dereler üzerinde bulunan su değirmenleri ile bilinmektedir. Bu değirmenler, 1854 yıllında madenlerden suyu pompalamak için inşa etmişlerdir. Buraya gelip su değirmenlerini görebilir ve madencilerin değişik hikayelerini dinleyebilirsiniz. Buraya giriş yetişkinler için 8 Euro ve çocuklar için ise 4 Euro ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca şehirde yer alan diğer doğal güzellikleri keşfetmeden dönmeyin derim.


Bunlar dışında Man Adası hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Mans Adaları

Nüfus: 164.466

Başkent: Douglas

Resmi Dili: Manskça, İngilizce

Para Birimi: İngiliz sterlininin Man Poundu

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 1079

Vize Durumu: Buraya gitmek için İngiltere vizesini almanız gerekecek.

Man Adası Nerede, Nasıl Gidilir?
Man Adası Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here