Isparta Merkez Ağa Camii Nerede, Nasıl Gidilir?

Isparta ilimizin Eğirdir ilçesine bulunan tarihi Merkez Ağa Camisi ile ilgili gözlemlerimizi siz değerli okurlarımıza sunacağız.

Isparta Merkez Ağa Camii

Isparta ilimiz tarihi yapılar bakımında çok zengindir. İlimiz  birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Her medeniyette birçok eser kalmıştır. Isparta ilimiz bir diğer zenginliği ise inanç yönünde zenginliğidir. İlimizde birçok cami ve kilise bulunmaktadır. Hristiyan ve İslam inancı bu ilimizde yoğunlaşmıştır. Roma ve Bizans dönemine ait birçok kilise bulunmaktadır. Osmanlı ve Selçuklular dönemine ait ise birçok cami bulunmaktadır. Bunlardan biri de Merkez Ağa Camisidir. Bu cami kitabesi bulunmadığı için tarihi hakkında pek bilgimiz yoktur. Fakat rivayete ve incelemelere göre cami mimari olarak Osmanlı eseri olduğu anlaşılmaktadır. Cami iki katlı dikdörtgen planlı bir yapı olup, moloz taş ile inşa edilmiştir. Aynı zamanda caminin Marsilya tipi kiremit örtülü kırma çatısı vardır. Bu cami günümüze gelene kadar birçok onarımdan geçilmiştir. Cami yöre halkına hala da hizmet vermektedir. İlçeye gelen kişilerin uğrak yeri olmuştur.

Sonuç olarak Isparta ilimize yolunuz düşerse bu tarihi camiyi de ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

Isparta Merkez Ağa Camii Nerede?

Merkez Ağa Camii, Isparta’nın Eğirdir ilçesine bağlı Demirkapı Mahallesinde bulunur. Şehir merkezine yaklaşık 25 km uzaklıktadır.

Isparta Merkez Ağa Camii Nasıl Gidilir?

İl merkezinde Eğirdir ilçesine dolmuşla ulaştıktan sonra geri kalanı yaya olarak ulaşılabilir.

Merkez Ağa Camisi
Merkez Ağa Camisi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz