Milyon Taşı İstanbul

Dünyanın merkezi kabul edilen Milyon taşı İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Cağaloğlu semtinde bulunur. Bu taş doğu roma döneminde kalma anıt bir taştır.

Milyon Taş

Günümüzde Dünya’nın merkezi nereye göre ölçüyor desem hemen İngiltere’deki Greenwich noktası sayılıyor. Hatta burası sıfır noktası sayılıyor. Evet, harikasınız işte bundan bin yıl önce bu taş da dünyanın merkezi sayılıyordu.  Dünya üzerindeki diğer şehirlerin uzaklığı bu taşa göre ölçülüyordu.

Milyon Taş

Milyon Taş 4. Yüzyılda İmparator I. Konstantin tarafından dikilmiştir. Bizans’ın yeniden inşasını simgeleyen Milyon Taşı, aynı zamanda Konstantinopolis’in başkent kimliği kazanması amacıyla yapılmış görkemli bir anıttı bir zamanlar. O dönemlerde Milyon Taşı 4 sütundan oluşuyordu. Şimdi ise Sultanahmet cami ve Ayasofya karşısında ihtişamını kaybetmiştir. Çoğu kişi tarafında fark edilmez hale gelmiştir.

Milyon Taşı İstanbul

Yolunuz buraya düşerse mutlaka bu taşı görmeye gitmelisiniz. Bu taş sadece Türk tarihinde değil dünya tarihinde ismini yazmış bir taştır.

Milyon Taşı Nerede Nasıl Gidilir?

Beyazıt tarafından gelirken Sultanahmet tramvay durağı bulunuyor. Buradan Gülhane Parkına doğru yani tramvay yolunu takip ederek Eminönü istekametine doğru ilerlerken solda kalıyor.

Eminönü’nden gelenler için Milyon Taşı nerede, burdan yürüyerek gelenler için Gülhane parkını geçtikten sonra Yerebatan Sarayı Sarnıcı bulunuyor. Burayı geçtikten sonra sağda kalıyor.

Milyon taşına ait kalıntı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz