Mimar Sinan harika eserleri

Mimar Sinan 1490 yıllında Kayseri ilimizin Ağırnas Köyünde doğdu. Yavuz Sultan Selim zamanında İstanbul’a getirildi. devşirme olarak daha sonra zeki, çalışkan ve yeteneği ile kısa zamanda kendini herkese sevdirdi. Yavuz Sultan Selim ile birlikte birçok sefer katılıyor. Yine Kanuni Sultan Süleyman zamanında birçok sefere katılır.  Mimar Sinan ömrü boyunca 1262 eser inşa edilmiştir. Bunun içinde Cami ,Hamam, Mescid, Medrese, Türbe, köprü, İmaret, Darüşşifa ve kervansaray bulunur. 1588 yıllında vefat edilmiştir. Şimdi ülkemizde ve diğer yerlerde bulunan 10 harika eseri siz değerli okurlarımızla paylaşmak istedik. Umarım beğenirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmında yazabilirsiniz.

Mimar Sinan Kimdir

1-Süleymaniye Camii

1551 yıllında yapımına başlanıp 1558 yıllında hizmette girmiştir. Cami İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Mimar Sinan’ın Kalfalık eserim dediği yapıdır.

Süleymaniye Camii İstanbul

2-  Kılıç Ali Paşa Camii

Kılıç Ali Paşa Camii ve Küliyyesi İstanbul ilimizin Beyoğlu ilçesine bağlı Tophane semtinde bulunur. 1580 yıllında kaptan-ı derya olan Kılıç Ali Paşa tarafında inşa edilmiştir. Mimar Sinan’ın Deniz üzerinde yaptırdığı ilk camidir.

Kılıç Ali Paşa Camii

3- Kara Camii

Bu cami Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da bulunur. 1528 yıllında Kanuni Sultan Süleyman emri ile Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1903 yıllında Bulgarlar tarafında kiliseye çevrildi. Günümüzde Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi olarak bilinir.

Kara Camii

4- Sokullu Mehmed Paşa Camii

Sokullu Mehmet Paşa Camii İstanbul ilimizin Azapkapı semtinde bulunur. cami Atatürk Köprüsü’nün Galata ayağının dibinde yer alır. Cami Mimar Sinan tarafında Sokullu Mehmet Paşa adına yaptırılmıştır. 1578 yıllında hizmete girmiştir.

Sokullu Mehmed Paşa Camii

5- Rüstem Paşa Camii

İstanbul’un Fatih ilçesi Tahtakale Semtinde Hisarcılara Çarşısı içerisinde yer alır. Bu cami Kanuni Sultan Süleyman zamanında Biricik kızı Mihrimah Sultanın eşi yani damadı ve aynı zamanda Veziri Rüstem Paşa adına yaptırılmıştır. Bu camiyi Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Cami 1561-1563 yıllında yapılmıştır.

Rüstem Paşa Camii

6- Mihrimah Sultan Camii

İstanbul ilimizde bulunan Mihrimah Sultan Camisi  İstanbul’un Üsküdar ilçesindedir. Kanuni Sultan Süleyman kızı Mihrimah Sultan adına yapılmıştır. 1562-1565 yılları arasında inşa edilmiştir.

Mihrimah Sultan Camii

7- Haseki Camii

Haseki Sultan Camii İstanbul’un tarihi yapılarla özdeşleşmiş ilçesi Fatih’te bulunur. Cami Kanuni Sultan Süleyman’ın 2. Eşi Haseki Hürrem Sultan kendi adına Mimar Sinan’a yaptırılan harika bir eserdir. Bu yapı 1538-1539 yıllarında inşa edilmiştir.

Haseki Camii

8- Şehzadebaşı Camii

Şehzade Mehmet camisi yada şehzadebaşı camisi olarak bilinen bu cami İstanbul ilimizin Fatih ilçesinde bulunur. Cami mimar Sinan’ın Çıraklık eserim dediği bu cami Osmanlı devletin en güzel yapılarından biridir. Mimar Sinan 1543-1548 yıllarında bu camiyi yapar.

Şehzadebaşı Camii

9- Selimiye Camii

Selimiye Cami Ülkemizin Edirne ilinde bulunur. Osmanlı Padişahı olan 2. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Mimar Sinan’ın 90 yaşında yaptığı bu eser ustalık eseri olarak bilinir. 1568-1575 yılları arasında inşa edilmiştir.

Selimiye Camii ve Külliyesi

10-Mağlova Kemeri

İstanbul ilimizin Sultangazi ilçesine bağlı Cebeli Köyü yakınlarında bulunmaktadır. Alibey Dersi üzerine Mimar Sinan tarafından 1554-1562 yılları arsında inşa edilmiştir.

Mağlova Kemeri

4 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here