Moldova Gezi Rehberi
Moldova Gezi Rehberi

Yaklaşık 4 milyon nüfusuyla Doğu Avrupa’da yer alan Moldova, Ukrayna ile Romanya arasında kalan bir ülkedir. Asma bahçeleriyle ve dünyaca ünlü şaraplarıyla popüler olan bu ülke, aynı zamanda Avrupa’nın en fakir ülkesidir.

Göz at ;

  1. Kişinev Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Moldova’da Gezilecek 10 Yer
  3. Moldova Nerede?
  4. Moldova’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Moldova Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Kişinev Gece Hayatı
  7. Kişinev Gezilecek Yerler

Bunun yanında da hayat şartları da oldukça pahalıdır. 1991 yılında SSCB’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan Moldova, gezilip görülmesi gereken bir ülkedir. Burada gezip görmeniz gereken yerleri bir liste haline getirdik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Balti

Ülkenin kuzeyinde yer alan Balti, Yaklaşık 145 bin nüfusuyla başkent Kişinev’den sonra ülkenin en büyük 2. kentidir. Avrupa’nın yeşil alanı bol olan şehirlerden biridir. Buraya geldiğinizde ziyaret etmeniz gereken yerler sırasıyla; Vasile Alecsandri Ulusal Tiyatrosu, Saint Nicholas Kilisesi, Saint Constantine ve Elena Katedrali gibi turistik yerlerdir. Ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden biridir.

Edinet

Ülkenin kuzeyinde yer alan Edinet, gezilip görülmesi gereken Moldova’nın tarihi kentlerinden biridir. Şehrin yaklşık 500 yıllık bir tarihi bulunur. Burada birçok tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu şehre gelip bu yapıları gezip görün derim. Başkent Kişinev’e yaklaşık 200 km uzaklıkta bulunur. Burada yaklaşık 20 bin kişi yaşamaktadır.

Tiraspol

Dinyester nehrinin doğusunda yer alan Tiraspol, Transdinyester Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir. Burası Moldova’nın 20 yıl önceki hali gibidir. Burada gezip görmeniz gereken birçok yer bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse 25 Ekim Caadesi, Noul Neamt Manastırı, Kvint Fabrikası, Tiraspol Ulusal Müzesi, Zelinsky Evi Müzesi, Başkanlık Saryı ve savaş anıtı gibi turistik yapılarını mutlaka gezip görün.

Holly Gates

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kişinev’de yer alan Holly Gates ya da Türkçe ismiyle Zafer Takı, 19. yüzyılda 1.Zaushkevich tarafında inşa edilmiştir. Bu anıt beyaz renkli taşlardan inşa edilmiş olup harika bir mimariye sahiptir. Türk Toplarını tespit için inşa edildiği söylenmektedir. Zamanınız varsa mutlaka bu anıtı ziyaret edin.

Puşkin Müzesi

Alexandr Puşkin Rusya’dan sürgün edilince 1820-1823 yılları arasında bu evde yaşamıştır. Kafkasya Tutsağı adlı romanını bu evde kaleme almıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu ev yazara ait birçok kişisel eşya ve eseri sergilenmektedir. Edebiyat sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir yerdir. Pazartesi günü dışında diğer günlerde gidip ziyaret edebilirsiniz. Müze, Başkent Kişinev’de bulunmaktadır.

Nativity Katedrali

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kişinev’de yer alan Nativity Katedrali, 1830 yıllında Krallık tarafında inşa edilmiştir. 2.Dünya savaşında büyük bir zarar görmüştür. 1962 yıllında komünistler tarafında tamamen tahrip edilmiştir. Daha sonra ibadete yasaklanan yapı sergi yerine dönüştürüldü. 1997 yıllında tekrara restore edilerek eski ihtişamına kavuşturuldu. Buraya gelirseniz mutlaka görmeniz gereken bir yapıdır. Özellikle mimarisi oldukça dikkat çekicidir.

Valea Morilor Meydanı

Başkent Kişinev’e geldiğinizde ilk rotanız bu meydan olmalıdır. Meydan üzerinde daha çok 1800’lü yılların binaları bulunur. Yine Elçilikler de meydan üzerinde bulunur. Bunun dışında birçok otel, restoran, mağaza ve gece mekanları da bu meydan üzerinde bulunur. Kısaca şehrin kalbi bu meydan üzerinde atmaktadır. Yolunuz düşerse buraya mutlaka uğramalısınız. Bu meydan üzerinde yer alan bir otelde konaklayıp gezinizi daha güzel bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Stefan Cel Mare Parkı

Kişinev şehir merkezinde bulunan bu park, 1818 yıllında 7 hektarlık bir alanda kurulmuştur. Daha önce ismi Puşkin Parkı olan bu yer daha sonra Bu ismi almıştır. Aşıklar parkı olarak da bilen bu parkta yaklaşık 50 tane yaşlı ağaç bulunur. Park dinleneme ve huzur bulabileceğiniz bir yerdir. Şehirde çok sayıda park ve bahçe bulunur. Fakat en popüler ve eskisi bu parktır.

Moldova Ulusal Tarih Müzesi

Ülkenin başkenti ve en büyük şehri Kişinev’de yer alan Moldova Ulusal Tarih Müzesi, 1983 yıllında ziyarette açılan önemli bir müzedir. Uzun yıllar birçok farklı isimle ziyaretçilerine hizmet etti. 2013 yıllında Moldova Ulusal Tarih Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Müze de yaklaşık 200 bin eser sergilenmektedir. Moldova tarihi ve kültürünü öğrenmek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız. Müze, Cuma günleri dışında haftanın her günü 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10  Mıleştıı Mıcı Şarap Mahzeni

Yazımıza başlarken ilk paragrafta da belirtiğimiz gibi Moldova, Dünyaca ünlü şaraplarıyla bilinir. Bu nedenle ülkede birçok şarap mahzeni bulunmaktadır. Ayrıca burada dünyanın en büyük şarap mahzeni olan Mıleştıı Mıcı Şarap Mahzeni de burada bulunmaktadır.

Bu şarap mahzeni, 1969 yıllında ziyarette açılmıştır. Mahzende yerin 50 metre altında 2 milyona yakın şişe şarap muhafaza edilmektedir. Her türden şarabın bulunduğu bu mahzen şarap müzesi olarak da algılanabilir. Buraya yolunuz düşerse mutlaka uğrayıp şarabın tadına bakıp ya da satın alabilirsiniz. Her markadan şarabı kolaylıkla bulabilirsiniz.


Bunlar dışında Moldova hakkındaki genel bilgileri bir liste haline getirdik. Şöyle ki;
Moldova

Nüfus: 4.062.862

Başkent: Kişinev

Resmi Dilleri: Rumence, Moldovaca

Para Birimi: Moldova leyi

Bulunduğu Kıta: Avrupa

Kuruluş Tarihi: 23 Haziran 1990

Saat Farkı: Moldova ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Vize Durumu: Buraya yaptığınız seyahatlerde 90 günü aşmamak şartıyla vizesiz gezebilirsiniz.

Önemli şehirleri: Kişinev, Tiraspol, Balti, Edinet

Moldova Nerede, Nasıl Gidilir?
Moldova Nerede, Nasıl Gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here