Muradiye
Muradiye

Van’a bağlı bir ilçe olan Muradiye; Van merkezine  km uzaklıktadır. Van merkezinde ilçe terminalinden kalkan Muradiye arabaları ya da otobüsleri ile gidebilirsiniz. Muradiye içerisinde barındırdığı Muradiye şelalesinden dolayı harika bir tabiat görüntüsü sahip. Muradiye’de gezebileceğiniz birçok doğa harikası yerler bulunmaktadır.

Muradiye Şelalesi: İsmini Bağdat seferine çıkan ve burada dinlenen IV. Murat’tan alan Muradiye Şelalesi bir tabiat harikası olarak çok fazla sayıda ziyaretçi akımına uğramaktadır.  Muradiye Şelalesi Van’a 80 km uzaklıkta bulunmaktadır. Muradiye Şelalesine vardığınızda serin bir hava ve şırıl şırıl akan su sesleri sizi karşılayacaktır. Şelale suları üzerine kurulu asma köprüden geçtikten sonra harika bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Şelaleden akan sular eşsiz bir görüntü oluşturuyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen şelale; ilkbahar ve yaz aylarında etrafında bulunan çiçekli bahçesinde piknik yapabilir, keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Kışın ise; akarken donan şelale suları harika bir görüntü oluşturuyor. Doğa harikası bir görüntü ve manzaraya sahip Muradiye Şelalesine mutlaka uğramalısınız.

Muradiye Nerede
Muradiye Nerede

Şeytan Köprüsü: Bendi Mahi Çayı üzerine kurulu olan Şeytan Köprüsü; Muradiye Şelalesinin 1 km aşağısında bulunmaktadır. Çevresinde bulunan köylere geçit sağlayan Şeytan Köprüsü dar bir yapıda yapılmıştır. Eski zamanlarda Şeytan Köprüsü üzerinde geçen düğün alayının dar yapıda olan köprüden geçerken düşüp ölmesinden dolayı Şeytan Köprüsü adını almıştır. Şeytan Köprüsünün altından delice akan Bend-i Mahi çayını ve günümüze kadar sağlam olarak ulaşan bu dar yapıdaki köprüyü gördüğünüzde neden bu adı aldığını anlayacaksınız. Tarihi birçok güzelliği içinde barındıran köprü görülmesi gereken yerlerdendir.

Muradiye
Muradiye

Saint Stefanos Kilisesi: Muradiye merkezine 2.5 km uzaklıktadır. Yürüme mesafesindedir. Aksorık Dağının eteklerinde inşa edilen Saint Stefanos Kilisesi; Bend-i Mahi çayının karşısında bulunmaktadır. İçerisinde keşiş hücreleri barındıran Saint Stefanos Kilisesi tarihi bir güzellik oluşturuyor. Zamana rağmen sağlam olarak günümüze kadar ulaşan tarihi kilise çok sayıda ziyaretçi almaktadır.

Muradiye Şelalesinin yakınlarında bulunan Bend-i Mahi çayının geçtiği dağlar arasındaki köylere uğramalısınız. Doğal havası ve yeşil tabiatı ile büyüleyici güzelliğe sahip bu köylerin sakinleri misafirperver yapıları ile sizi çok güzel karşılayacaklardır. Her yıl binlerce ziyaretçi alan Muradiye’ye uğramanızı tavsiye ederim. Burada doğa harikası birçok güzelliğe şahit olacaksınız.

1- Van Gezi Rehberi

2- Van’da Gezilecek 10 Yer

3- Van Gece Hayatı

4- Van Otelleri ve Van Otel Fiyatları

5- Van’a Gitmek için 10 Sebep

6- Van’da Kahvaltı yapılacak Yerler

7- Van’da Bulunan Havuzlar

8- Van’ın En Güzel 10 Köyü

2 YORUMLAR

  1. Süphan gölüne gittin mi pir reşit dağına gittin mi şeytan köprüsüne gittin mi korsot kalesine gittin mi saint stefanos kiliseninin yukarısındaki bacası eğit kilisenin tarihini ordaki yaşlılardan dinledin mi adaklı köyünün cevresin deki yaz ortasın da buz gibi sularını içtin mi ??????

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz