Myanmar Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Myanmar Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Myanmar veya diğer adıyla Burma, 54.363.426 toplam nüfusuyla  Güneydoğu Asya’da yer alan bir ülkedir. Bu ülke  Bangladeş, Çin, Hindistan, Laos ve Tayland ülkeleri arasında kalmaktadır. 50 yıldır askeri iktidar tarafında yönetildiği için Asya’nın kapalı kutu ülkesi olarak bilinir. Fakat 2011 yılından sonra sivil idare yönetimi devraldı. Ayrıca burada birçok tapınak bulunduğu için Altın tapınaklar ülkesi olarak da biliniyor.

Myanmar Nerededir?

Myanmar’a her yıl çok sayıda ziyaretçi gelmektedir. Burada gezip görmeniz gereken birçok turistik yapı bulunmaktadır. Siz değerli okurlarımız için bunlardan en gözde 10 tanesini seçtik umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

1-Yangon

Yangon, Myanmar’ın 7 milyonu aşan nüfusuyla en büyük kenti ve aynı zamanda eski başkentidir. Yagon halla ülkenin en önemli ticaret ve turizm kentidir. Buraya yolunuz düşerse Shwedagon Pagoda‘sı, Kyaikhtiyo Pagoda ve Yüzen tapınağı(Karaweik Tapınağı) ziyaret edin. Circular Train’e binin, Venedik’i andıran köylerini gezin. Bunun dışında Myanmar Geleneksel Pazarına uğrayıp sevdiklerinize hediye alın ve şehir merkezinde yer alan müze ve tarihi yapıları gezin.

2-Mandalay

Irrawaddy Nehri’nin kıyısında yer alan Mandalay, Myanmar’ın  Yangon’dan sonra ülkenin ikinci büyük kentidir. Buraya yolunuz düşerse Mandalay Tepesine çıkıp şehrini harika manzarasını izleyin. Sonra Eski şehir bölgesine gidip burada yer alan tarihi yapıları gezin ve son olarak Shwenandaw Manastırı, Mahamuni Budist Tapınağını ziyaret edin.

3-Naypyidaw

Naypyidaw ya da Nay Pyi Taw, 2005 yıllında Myanmar’ın başkenti olarak ilan edildi. Ülkenin en büyük 3. şehridir. Yangon’dan 320 km kuzeyde bulunan ve oldukça modern bir kenttir. Şehirde birçok tarihi yapı ve doğal güzellik alanı bulunur. Burada Naypyidaw Değerli Taşlar Müzesi, Ngalaik Lake Bahçeleri, Naypyidaw Su Çeşmesi Bahçesi, Milli Bitkiler Parkı, Naypyidaw Zooloji Bahçeleri, Naypyidaw Safari Park ve Uppatasanti Pagoda gibi yerleri gezmeniz gerekir.

4-Sagaing Tepeleri

Mandalay’in 21 km güneybatısında yer alan Sagaing Tepeleri, görmeye değerdir. Buradan tepeye çıkıp şehrin harika manzarasını seyredebilirsiniz. Burada yer alan Kaunghmudaw Pagoda ve U Min Thonze Pagoda ziyaret edin. Bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmeyin.

5-Mingun

Migun, Mandalya’nın batı yakasındaki Ayeyarwady Nehri’ne 11 km uzaklıkta bulunan bir kasabadır. Buraya gelip harika mimari tarzda inşa edilen tapınakları ziyaret edebilir ve 11 km’lik bot gezisi yapabilirsiniz. Bu bot gezisine katılmak için sabah biraz erken kalkmak lazım. Çünkü günde sadece bir bot gezisi yapılmaktadır.

6-Loikaw

Tayland sınırında yer alan bir Myanmar kentidir. Bu kentte daha çok Karen kabilesine ait uzun boyunlu Karen Kadınları dikkat çekmektedir. Uzun boyunlu kadınlar farklı tarzda takılar takmaktadır. Bu şekilde daha güzel göründüklerine inanırlar. Bu takılara hayranlıkla şahit olacaksınız. Çünkü hayatınızda bu kadar takıyı takan bir kadın dünyanın başka bir yerinde bulamazsınız. Bir de burada çok sayıda tapınak bulunur. Bu tapınakları da ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

7-Bagan Tapınakları

Bagan, Mandalay bölgesinde yer alan bir antik kenttir. Diğer bir isimle tapınakları şehri olarak bilinmektedir.  2. yüzyılda kurulmuş. Pagan Krallığı’nın başkenti konumundadır. Bu şehirde yaklaşık 4400 tane tapınak bulunur. Günümüzde bu tapınakların 2200 tanesi dimdik ayaktadır.Ülkenin en çok ziyaret edilen kentidir. Size tavsiyem buraya gidince bir bisiklet kiralayın. Yanınıza da su ve harita alın. Bu tapınakların hepsini görün. Çünkü her biri yeni bir keşif sayılır. Unutmayacağınız bir gezi olacaktır. Bu şehri sabah güneş doğarken bir tepe üzerinde çıkıp izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Böyle bir manzara yok…

8-Inle Gölü

Inle, Güneydoğu Asya’nın Venedik’i olarak bilinen bir göl şehridir. 70 bin kişinin su üzerinde yaşadığı bir balıkçı kentidir. Ülkenin en çok turist çeken 2. şehridir. Buraya bir tam gününüzü ayırın. Bir kayık kiralayın. Göl üzerinde tur atıp balıkçı köyleri gezin. Burada şehri daha yakın da görebilir ve güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Emin olun bu kayık gezintisi hayatınızdaki önemli gezintilerden biri olacaktır. Birçok gezgine göre bu göl dünya üzerinde bulunan bir cennettir.

9-Kalaw

Inle Gölü’ne 50 km uzaklıktaki Batı Shan Eyaleti’nde yükselen Kalaw, atmosferi canlandıran, ferahlatıcı iklim ve manzaraya sahip eski bir tepe istasyonudur. Burası  yürüyüş ve trekking için oldukça popüler bir bölgedir. Trek gruplarından birine katılıp 2 veya 3 günlük yürüyüş turlarına katılabilirsiniz. Bu tur size çok şey kazandıracaktır. Özellikle doğaseverler ve fotoğraf tutkunları için oldukça iyi bir fırsattır.

10-Arakan Bölgesi

Arakan, Myanmar’ın kuzey batısında yer alan; Çin, Bangladeş, Laos, Tayland gibi  ülkelerin arasında kalmış 1,2 milyonluk nüfusu ile küçük bir bölgedir. Myanmar devletine bağlı 7 eyalet bulunmaktadır. Bunlardan biri de Arakan’dır diğer ismi Rakhayn Eyaleti’dir.  Bu bölgede yaklaşık 1,1 milyon Müslüman yaşamaktadır. Bilindiği üzere Myanmar 2010 yıllına kadar askeri yönetimle ülke yönetilmekteydi. Askeri yönetim çeşitli sebeplerden dolayı burada yaşayan Müslümanlara zulmediliyordu. Çok sayıda Müslüman burada öldürüldü. Çoğu da başta Bangladeş olmak üzere diğer ülkelere göç etti. Bir gün yolunuz Myanmar’a düşerse mutlaka bu bölgeye de gelip Müslümanları ziyaret edip sorunlarını dinleyin. Belki burada gezip göreceğiniz pek bir şey yoktur. Ama emin olun dinleyecek çok hikaye güldürmeye muhtaç çok çocuk vardır. Bu nedenle Myanmar’a gelip bu bölgeyi ziyaret etmeden geri dönmeyiniz.

Bunlar dışında Myanmar hakkında merak edilenleri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;
Myanmar

Nüfus: 54.363.426

Başkent: Naypyidaw

Resmi Dili: Birmanca

Para Birimi: Kyat

Bulunduğu Kıta: Asya

Kuruluş Tarihi: 23 Aralık 849

Önemli Şehirleri: Naypyidaw, Mandalay, Yangon, Kalaw, Inle, Bagan, Loikaw

Dini: Budizm

Vize Durumu: Buraya gitmek için Vize almak gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here