Namibya Gezi Rehberi
Namibya Gezi Rehberi

Yaklaşık 2,5 milyon nüfusuyla Atlantik Okyanusu’n sınırında yer alan Nambiya, bir Batı Afrika ülkesidir. İsmini ülkenin topraklarını büyük kısmını kaplayan Namib Çölünden almıştır. Ülkenin kuzeyinde Zambiya ve Angola, doğusunda Botsvana, güney ve doğusunda Güney Afrika Cumhuriyeti bulunur.

Göz at ;

  1. Windhoek Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Namibya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Namibya Nerede?
  4. Namibya’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Namibya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Burada gezilip görülecek birçok doğal güzellik alanı ve tarihi yapı bulunur. Buraya yolunuz düşerse gezip görmeniz gereken 10 yer belirledik. Umarım beğenirsiniz. İşte o yerler…

Windhoek

Windhoek, ülkenin başkenti ve 250 bin kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehridir. Bir Afrika başkentine göre oldukça modern olup gezginlerin hayran kaldığı bir yerdir. Buraya yolunuz düşerse Christuskirche, Namibya Ulusal Müzesi, Parlamento Bahçeleri, Parlemento Binası, Owela Müzesi ve Katutura  bölgesini mutlaka ziyaret edin. Burada en az 2 ya da 3 gün ayırıp mutlaka şehri gezip görün derim.

Lüderitz

Namib Çölü ile Atlantik Okyanusu arasında yer alan Lüderitz, gezilip görülmesi gereken tarihi bir kenttir. Bu kentte çok sayıda Alman mimarisiyle inşa edilen yapılar bulunmaktadır. Bunun nedeni yıllar öncesinde burada bulunan elmas madeni için Almanlar buraya göç etmişlerdir. Bu nedenle burayı modern bir kent haline getirdiler. Fakat daha sonra Elmas bitince şehri boşaltıp geri döndüler. Günümüzde çok sayıda turist tarafında ziyaret edilen bu şehirde Art Deco tarzı yapılarının yanı sıra Bavyera tarzı kafe ve barlarıyla da hayranlık uyandıran yapılar bulunmaktadır.

Dune 45

Sossusvlei’den  Deadvlei’ye giderken 40. km’de yer alan Dune 45, gezilip görülmeye değer bir turistik alanıdır. Burada 400 metreyi aşan kızıl kum tepeleri bulunmaktadır. Deniz kumlarından oluşmuş bu sıra dışı ve ilginç kum tepelerin yakınlarında konaklayıp bu vahşi yaşamı izleyip ve rehberler eşliğinde bölgeyi keşfedebilirsiniz. Buraya gelip harika fotoğraflar çektirebilirsiniz.

Walvis Bay

Atlas Okyanusu kıyısında yer alan Walvis Bay, yaklaşık 85 bin nüfusuyla ülkenin en büyük 3. şehridir. Ayrıca ülkenin en önemli liman şehridir. Bu şehrin en önemli geçim kaynağı balıkçılıktır. Burada ayrıca çok sayıda plaj bulunmaktadır. Buraya gelip sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirebilirsiniz. Sevdiklerinizle birlikte huzurlu bir tatil için bu şehri tercih edebilirsiniz.

Sossusvlei

Ülkenin güneybatısında yer alan Sossusvlei, Namibya’nın en görkemli ve en ünlü cazibesidir. Onu çevreleyen büyük kırmızı kum tepeleriyle buraya gelen insanları kendine hayran bırakmaktadır. Ulaşılması biraz zor da olsa mutlaka görülmesi gereken bir yerlerden biridir. Burada tam bir sessizlik ve huzur hakim. Bu şehirde Namib Naukluft Milli Parkı bulunur. Burada birçok hayvan türü bulunur.

Kolmanskop

Ülkenin güneybatısında yer alan Kolmanskop, Namib Çölünde bulunan bir hayalet şehirdir. Bu şehir, 1956 yıllına kadar Namib elmas ticaretinin başkenti olarak biliniyordu. Bu nedenle buraya çok sayıda Alman göç etti. Burada birçok yapı inşa edildi. Daha sonra Elmas madeni bitince Almanlar geri döndü. Burada inşa edilen yapılar çöl kumlarına teslim oldu. Günümüzde bir hayalet şehri olarak bilinmemekle birlikte çok sayıda turist tarafında ziyaretçi edilmektedir.

Swakopmund

Ülkenin batı kesiminde yer alan Swakopmund, Atlas Okyanusu kıyısında bulunan Erongo bölgesinde yer alan bir şehirdir. Aynı zamanda ülkenin en önemli sahil şerididir. Burada Almanlara ait birçok tarihi bina bulunmaktadır. Asıl insanları buraya çeken  kum tepeleri kum sörfü, at binme ve ATV turları gibi seçeneklerdir.

Fish River Canyon

Ülkenin güneyinde yer alan Fish River Canyon veya Türkçe ismiyle Balıklı Nehir Kanyonu, gezilip görülmeye değer harika bir doğal güzellik alanıdır. Dünyanın en güzel 5 kanyonundan biri olarak kabul edilen bu doğa harikasını mutlaka görüp ziyaret etmelisiniz. Burası yürüyüş ve koşu yapmayı seven gezginler için harika bir yerdir. Yolunuz düşerse ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Etosha Ulusal Parkı

Namibya’nın kuzeybatısında yer alan Etosha Ulusal Parkı, 22 Mart 1907 tarihinde ziyarette açılan bir parktır. Bu park, 22.270 km²’lik alan kaplamaktadır. Burada birçok hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Özellikle zebralar ve antilopların yaşam alanıdır. Safari meraklıları için harika bir yerdir. Buraya en az 2 gün ayırıp harika bir gezi yapabilirsiniz.

10  Namib Naukluft Ulusal Park

Kuzeyde Swakopmund ile güneyde Lüderitz şehirleri arasında yer alan Namib Naukluft Ulusal Park, 1 Ağustos 1979 tarihinde kurulan bir ulusal parktır. Bu park, 49.768 km²’lik alan kaplamaktadır. Burada Afrika antilopları, sırtlanlar ve birçok hayvan türü bulunmaktadır. Safari yapmak için en güzel parklarından biridir. Buraya sevdiklerinizle birlikte gelip en az 1 ya da 2 gün ayırıp safari turu yapabilirsiniz.


Bunlar dışında Nambiya hakkındaki genel bilgileri bir liste halinde size sunmak istiyorum. Şöyle ki;

Namibya

Nüfus: 2.513.981

Başkent: Windhoek

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimleri: Güney Afrika randı, Namibya doları

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 9 Şubat 1990

Saat Farkı: Namibya ile Türkiye arasında saat farkı bulunmamaktadır.

Önemli Şehirleri: Windhoek, Swakopmund, Walvis Bay, Oranjemund

Ne Zaman Gidilir: Buraya gitmek için en uygun zaman dilimi Ekim-Aralık arasıdır.

Vize Durumu: Buraya gitmeden önce vize almanız gerekir.

Nambiya nerede, nasıl gidilir?
Nambiya nerede, nasıl gidilir?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here