Nijerya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
Nijerya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

186.987.563 toplam nüfusuyla Dünya’nın en kalabalık 7. büyük ülkesi Nijerya, Afrika Kıtasında bulunur. Doğuda Kamerun, kuzeydoğuda Çad, kuzeyde Nijer, batıda ise Benin ülkeleri bulunur.

Göz at ;

  1. Abuja Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Nijerya’da Gezilecek 10 Yer
  3. Nijerya Nerede?
  4. Nijerya Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Nijerya Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?

Harika doğasıyla, kakao üretimi, petrol ve doğalgaz rezervleriyle ön plana çıkan bu ülkede gezilip görülecek çok sayıda yer bulunur.

Bugün siz değerli okurlarımız için Nijerya’da yer alan 10 gözde yer seçtik. Yolunuz buraya düşerse bu yerleri mutlaka gezin. İşte o yerler…

1-Çad Gölü

Orta Afrika’da Nijerya, Kamerun, Nijer ve Çad sınırında yer alan bu göl, manzarası ve yaşam alanları ile oldukça dikkat çekmektedir. Bu göl içerisinde timsah, suaygırı, su kuşu ve oldukça bol balık bulunur. Göl etrafında birçok kabile yaşanmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu gölü ziyaret edin.

2-Yankari National Park

2.250 km² alanda yer alan Bu park, Nijerya’nın Bauchi şehrinde​ yer alan ulusal bir parktır. Parkın içerisinde çok sayıda hayvan yaşamaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka ziyaret edin. Hayatınız boyunca görmediğiniz veya ismini dahi duymadığınız hayvanları yakında görmüş olacaksınız.1991 yıllında ziyarette açılan parka her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmektedir. Parkın bünyesinde  50 memeli ve 350 kuş türü bulunur. Vahşi yaşamı daha yakında görmek için bu parkı ziyaret etmelisiniz.

3-Gashaka Gumti National Park

6.402 km² alanda yer alan Gashaka Gumti National Park, 1991 yıllında hizmette açılmıştır. Park bünyesinde çok sayıda farklı hayvan türleri bulunmaktadır. Buraya yolunuz düşerse mutlaka bu parkı ziyaret edip hayvanları yaşam alanlarında görebilirsiniz. Filmlerde çekilen belgeselleri canlı olarak izleyebileceksiniz.

4-Nijerya Ulusal Müzesi

Nijerya’nın Lagos Adası’nın Onikan bölgesinde yer alan bu müze, 1957 yıllında Kenneth Murray tarafından ziyarette açılmıştır. Nijerya’nın en önemli sanat galerileri burada sergilenmektedir. Nijerya tarihini ve kültürünü öğrenmek için bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze ziyaretleri hakkında biraz bilgi verecek olursak;

Ziyaret saat ve günleri: Pazar günleri dışında haftanın her günü 09:30-15:30 Saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Burayı ziyaret etmek için yaklaşık  200 NGN  ücret ödemeniz gerekir. Buda yaklaşık olarak 2,5 TL yapar.

5-Abuja Ulusal Camii

Nijerya’nın başkenti Abuja’da yer alan Abuja Ulusal Camii veya diğer adıyla Nijerya Ulusal Cami, 1984 yıllında inşa edilmiştir. Modern mimarisiyle görenlerin hayran kaldığı bu cami herkesin gezip görmesi gerekir. Müslüman olmayan turistler burayı gezmek için  namaz vakitleri dışında ziyaret etmesi gerekir.

6-Kurmi Pazarı

Nijerya’nın Kano kentinde 16 hektarlık bir alanda kurulan bu pazar, Afrika’nın en büyük pazarı olarak kabul etmektedir. Pazarda çok sayıda el sanatları, dokuma ürünler, heykeller, süs eşyaları, altın ve gümüş takılar gibi birçok hediyelik eşya bulunur. Buraya yolunuz düşerse bu pazara uğrayıp sevdiklerinize mutlaka hediyelik eşya alın. Burada satılan eşyalar oldukça ucuzdur.

7-Badagry Town

Nijerya’da bir kıyı kasabası olan Badagry, Afrikalı kölelerin Avrupa’ya götürülmek için bekletildiği son yerdir. Bu nedenle bu kasaba geri dönüşü olmayan nokta olarak da bilinmektedir. Bu kasabada çok büyük acılar yaşanmıştır. Bugün bile gittiğinizde o acı izleri görebiliyorsunuz. Özellikle 1840 yıllında yapılan Köleler Hapishanesi bütün acıları gün yüzüne çıkarmaktadır. Buraya yolunuz düşerse bu kasabayı mutlaka ziyaret edin.

8-Gidan Makama Müzesi

Nijerya’nın Kano şehrinde yer alan Gidan Makama Müzesi; resimlerin, müzik aletlerinin, el sanatlarının ve materyallerin bazı yönlerini içeren 11 galeri halinde hizmet vermektedir. Müze binası 15 yüzyılda inşa edilen bir saraydır. Bu bina geleneksel Hausa mimarisinin en güzel örneğidir. Buraya yolunuz düşerse bu müzeyi ziyaret edip ülkenin ve şehrin tarihini ve kültürünü daha yakında tanıma fırsatını yakalayın.

9-Guarara Şelalesi

Nijerya’nın başkenti Abuja’da yer alan Guarara Şelalesi, gezilip görülmeye değer bir yerdir. Bu şelale oluşturmuş olduğu manzara oldukça dikkat çekicidir. Buraya yolunuz düşerse sevdiklerinizle birlikte gelip bu müzeyi ziyaret etmelisiniz.

10-Abuja Aso Kayaları

Nijerya’nın başkenti Abuja’da yer alan Abuja Aso Kayaları, şehrin en önemli coğrafi turistik noktasıdır. Mostra eteklerinde 400 metre yükseklikte yer alan dev bir kayalıktır. Abujo şehri için sembolik bir yerdir. Bu kayalığın üstüne çıktığınızda şehrin bütün manzarasını görebiliyorsunuz. Bu kayalık etrafında ülkenin yönetim merkezleri bulunur.


Nijerya hakkındaki diğer bilgileri de siz değerli okurlarımız için bir liste yaptık şöyle ki;

Nijerya
Nijerya Bayrağı

Nüfus:186.987.563

Başkent: Abuja

Resmi Dili: İngilizce

Para Birimi: Nijerya nairası

Bulunduğu Kıta: Afrika

Kuruluş Tarihi: 1914

Önemli Şehirleri: Abuja, Kano, Lagos​​, İbadan, Bauchi​

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz