Beyazsu

Güneydoğu bölgemize gezi amaçlı bir tur düzenlemeyi düşünüyorsanız ilk yazacağınız illerin başında Mardin bulunur. Bu ilimiz her karış toprağı tarih kokmaktadır. Bu tarihi yerleri elbette gezip ziyaret etmemiz gerekir fakat size tarihi bir yer anlatmayacağım. Bugün size Mardin ilimizde bulunan ve ziyaretçi akına uğrayan Beyaz su da bahsedeceğim.

Beyazsu'ya Nasıl Gidilir
Beyazsu’ya Nasıl Gidilir

Mardin ilimizin Nusaybin ve Midyat ilçelerinin arasında bulanan adeta Mardin’e hayat veren Beyazsu gidip gezip görülmesi gereken bir yerdir. Bir yaz sıcağında Mardin’ yolumuz düştüğünde çok sıcak olduğunu hissettik. Burada serinleye bileceğimiz bir yer arıyorduk. Sonra burayı bize tavsiye ettiler. Buraya gitmek için yola koyulduk. 2 saat sonra buraya ulaştık. Ulaşır ulaşılmaz o serinliği vücudumuzda hissettik. Soğuk akan su ile karşılaştık. Bu sudan kana kana içip yüzümüze de serptik. Burada su üzerinde kurulan çardaklardan hizmet verdiğine şahit olduk. Biz de o çardaklardan birine geçip şarıl şarıl akan suyun sesini dinlemeye koyulduk. Çayımızı yudumlarken suyun akışını seyretmeye doyamadık. Suyun içinde dans eden balıkları görmek ayrı bir lezzetti ayrıca. Daha sonra burada yakalanan balıkları pişiren bir lokanta gördük. O lokantaya gidip bir güzel karnımızı doyurduk. Hayatımda yediğim en güzel balık diyebiliriz. Burada serinlemek için  suya giren çocuklara şahit olduk. Bölgeden birçok ilden buraya insan aktığını gördük. Diyarbakır, Şırnak, Urfa başta olmak üzere birçok insanın buraya geldiğini gördük.  Yazın bölge için tam piknik havası bir yerdir. Ayrıca Mardin’in içme suyunun burada sağladığını öğrendik.

Beyazsu Hangi Bölgede
Beyazsu Hangi Bölgede

Sonuç olarak bu ilimize yolunuz düşerse sıcaklıktan kurtulmak için bu Beyazsu yolunu tutmanız gerekir. güzel manzarası ile tadına doyamayacağınız balığı ile güzel bir gün geçirebilirsiniz.

 .Beyazsu
Beyazsu

Nusaybin Beyazsu Piknik Alanı Nerede?

Nusaybin Beyazsu Piknik Alanı, Mardin ilimizin Midyat ile Nusaybin ilçeleri arasında bulunur.

Nusaybin Beyazsu Piknik Alanı Nasıl Gidilir?

Midyat ile Nusaybin ilçelerimizin arasında bulunan  karayolu üzerinde bulunur. Mardin ilimizden Nusaybin’e gidilir oradan da Midyat’a varmadan yol üzerindedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz