Oğuzlar

Oğuzlar ilçesi Çorum ilimize ait 14 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 68 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çorum’un İlçeleri

İlçenin Güneyi Kızılırmak, doğusu ve batısı yüksek dağlarla çevrili Oğuzlar (Karaviran), tarihi adı ile Karabörk Divanı, Kızılırmak’a doğru uzanan bir vadi içinde, çıkışı olmayan bir cebi andırmaktadır. İlçe daha önce İskilip ilçesine bağlı Karaviran adlı bir köy iken 1950 yıllında Karaören olarak değiştirildi. 1964 yıllında belediye teşkilatı kuruldu. 1990 yıllında ilçe statüsüne kavuştu.  İlçenin 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 5.438’dır.

Oğuzlar Nerede, Nasıl Gidilir?

Oğuzlar’da Gezilecek Yerler

1-Karadonlu Canbaba Türbesi

İlçemizde bulunan bu türbe Karadonlu Canbaba’ya aittir. Karadonlu Canbaba ilçemizin kurucusu sayılır. 13.yüzyılda yaşamıştır. Hacı Bektaşi Veli’nin halifelerindendir. Mezarı türbe şeklinde olup aynı adla anılan mahallede bulunmaktadır.

2-Obruk Baraj Gölü

Şirin ilçemizde bulunan bu baraj su üretmek amacı ile kurulmuştur. Fakat şuan birçok amaca hizmet etmektedir. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir yerdir. Doğa harikası bu göl ilçemize renk katmaktadır. Oğuzlar ilçesi denince akla sadece ceviz gelmeyecektir. Baraj, su sporları, balıkçılık, kıyı tesisleri ve piknik alanları gibi projelerle turizme açıldı. Burada ister piknik yap,ister balık tut istersen doğa manzarasını seyredip bol bol fotoğraf çek nasıl istiyorsan öyle yapabilirsiniz. Burayı daha görmediyseniz mutlaka yolunuzu buraya düşürmeye bakın.

Obruk Barajı-Çorum

2 YORUMLAR

  1. Merhaba benim oğuzlar devlet hastanesine tayinim çıktı bana kiralik ev bulmama yardımcı olur musunuz? Ailece geleceğim hiç tanıdığım yok

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here