Öküz Mehmet Paşa Külliyesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Niğde ili, Ulukışla ilçe sınırında bulunan Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, 1610-1622 yılları arasında  1.Ahmet ve Genç Osman zamanında sadrazamlık yapan Öküz Mehmet Paşa ipekyolu üzerinde inşa edilmiştir.

Niğde Öküz Mehmet Paşa Külliyesi

Ulukışla İlçesinde bulunan bu külliye; cami, çarşı, hamam ve handan meydana gelmiştir.  Bu küliyye hakkında Evliya Çelebi Seyahatnamesinde şöyle bahsetmektedir. “Karaman Ereğli’sinden yine kıble tarafına giderek 9 saatte Ulukışlak kasabasına menzil aldık. Bu kasaba Karaman eyaletinin Niğde sancağında, Koca Mehmet vakfıdır. En meşhur camii Koca Mehmet Paşa Camiidir. Kubbeli ve minareli, avlusu mermer döşeli şirin bir camidir. Yanında bir zaviyesi, latif bir hamamı, büyücek bir hanı vardır. Güya bu han bu şehrin kalesidir. 170 Ocaktır. Başka bir harem odalığı, develiği, 300 tavla at alır ahırı, avlusu, ortasında büyük bir havuz, bir kileri ve yemek yedirilen bir imareti var. Her akşam ocak başına birer bakır sini ile beşer tas buğday çorbası beşer ekmek, birer yağ kandili ve her at başına birer torba yem verilir. Nimeti bol, vakfı sağlam bir hayrattır. 300 kadar dükkânları vardır. Bu binaların hepsi kâgir ve baştanbaşa kurşunla örtülü olup, Mehmet Paşa vakfıdır.” Ünlü gezginin bu sözleriyle Külliyeyi özetlemiştir.  Külliye daha sonra savaş yılları nedeni ile ticaret hacmini kaybetmiştir. Han birçok amaç için kullanılmıştır.  Hapishane, tahıl ambar ve atölye gibi kurumlara hizmet etmiştir.  2005 yıllında ise Vakıflar genel müdürlüğü tarafında restore edilip ziyaretçilerine açılmıştır. Yolunuz düşerse mutlaka gelip görmelisiniz.

Öküz Mehmet Paşa Külliyesi Nerede?

Öküz Mehmet Paşa Külliyesi, Niğde’nin Ulukışla ilçesine bağlı Alpağut Mahallesinde bulunur.

Öküz Mehmet Paşa Külliyesi Nasıl Gidilir?

Öküz Mehmet Paşa Külliyesi’ne ulaşmak için ilk önce Ulukışla ilçesine ulaşmak gerekir. Ulukışla İlçesi Niğde şehir merkezine yaklaşık 62 km uzaklıkta bulunur. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla ulaşılabilir. İlçeye ulaşım çok rahattır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here