Orta

Orta ilçesi Çankırı ilimizin 12 ilçesinden biridir. İlçe şehir merkezine yaklaşık 63 km uzaklıktadır. İlçeye gitmek için şehir merkezinden kalkan dolmuşlarla buraya ulaşılabilir.

Çankırı’nın İlçeleri

İlçemizin tarihini aydınlatacak aynı zamanda ilçemizin en eski köyü Hasanhacı Köyüdür. Bu köy ilçe merkezine 6 km uzaklıktadır. Burada birçok tarihi iz bulunur. ilçemize bağlı 1 belde 4 mahalle ve 25 köy bulunur. İlçemiz 2016 yıllı itibari ile toplam nüfusu 10.953’dır.

Orta Çankırı

Çankırı-Orta’da Gezilecek Yerler

Sakaeli Kaya Mezarları: İlçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Sakaeli Köyünde bulunur. Roma ve Bizans dönemine ait olduğu söylenen bu mezarlar köylü halk tarafında çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Yolunuz düşerse mutlaka buraya gelip köyün tepesine yaslanmış oyuklar şeklindeki mezarları ziyaret ediniz.

Sakaeli Kaya Mezarları

Canbazzade Ahmet Efendi Cami: İlçe merkezinde bulunan bu cami 1802 yılında Canbazzade Ahmet Efendi tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı olan bu cami yıllarca yöre halkına hizmet etmiştir. Yolunuz düşerse bu tarihi camiyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyiniz.

Canbazzade Ahmet Efendi Cami

Hüyük Yer altı Şehri: İlçe merkezine 11 km uzaklıkta bulunan Hüyük köyünde bulunur. Bu yer altı şehri ilk defa 2005 yıllında tespit edilmiştir. Daha sonra 2006-2008 yılları arasında Çankırı müzesi yaptığı çalışmalarla burayı temizlemiştir. Burada küçük bir de kilise bulunmuştur. Roma dönemine ait olunduğu bu yer altı şehri içerisinde rahatlıkla dolaşılarak gezilebilecek bir ören yeri niteliği kazanmıştır.

Hüyük Yer altı Şehri
Hüyük Yer altı Şehri

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here