Özbekistan'dan Türk Vatandaşlarına Vize Muafiyeti
Özbekistan'dan Türk Vatandaşlarına Vize Muafiyeti

Uzun yıllardan bu yanan devletler arasındaki sıkıntılardan dolayı Türk vatandaşlarına vize koyan Orta Asya Ülkesi Özbekistan, Vize muafiyeti getirdiğini bugün resmen açıkladı.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Türkiye dahil 7 farklı ülke vatandaşlarının bundan sonra Özbekistan’a 30 gün süreli serbestçe girebilmelerine imkan sağlayan Vize muafiyeti kararını aldıkları açıkladı. 10 Şubat’tan itibaren İsrail, Endonezya, Güney Kore, Malezya, Singapur, Japonya ve Türkiye vatandaşlarına 30 günlük süreye vize uygulanmayacağı belirtti.

Özbekistan Sorunu

Bilindiği üzere Özbekistan uzun yıllardır, ülkesinde ki bazı Türk vatandaşlarını örnek gösterip çeşitli suçlamalar yapmakta ve ülkeye girişte vize istemekteydi. Ancak, özellikle 15 Şubat Askeri darbesinden sonra Türkiye ve Özbekistan arasında yaşanan sıcak havanında etkisiyle, ilişkiler düzelmiş ve Vize muafiyetine kadar gitmiştir.

Özbekistan Nerede?

Özbekistan bir Orta Asya ülkesi olup, tarihi Türk bağımız nedeniyle Türklerinde yakın ilgisine çeken bir ülkedir. Türkiye’den Türk Hava Yolları vasıtasıyla gidilen ülke, tarihi ve turistik yerleri nedeniyle hayli ilgi çekmektedir.

Göz at ;

  1. Taşkent Nerede, Hangi Ülkede ve Nerenin Başkenti
  2. Özbekistan’da Gezilecek 10 Yer
  3. Özbekistan Nerede?
  4. Özbekistan’ın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri
  5. Özbekistan Vizesi İçin Gerekli Evraklar ve Nasıl Alınır?
  6. Özbekistan’dan Türk Vatandaşlarına Vize Muafiyeti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz