Pamukova

Pamukova Sakarya iline bağlı küçük bir ilçedir. Pamukova ilçesi Sakarya ilinin merkez ilçesi olan Adapazarı’na 40 km uzaklıkta yer almaktadır. Adını aldığı bir ova içinde kurulu olan Pamukova ilçesi temiz havaya ve doğal güzelliğe sahip yaylaları ile ön plana çıkmaktadır. Pamukova ilçesinde yer alan gezilecek yerler şunlardır:

Paşalar Kalesi: Pamukova ilçesine bağlı Paşalar Köyünde yer almaktadır. Sarp bir tepe üzerinde yer alan Paşalar Kalesine ulaşım bir saatlik yürüyüş ile sağlanmaktadır. Zorlu bir ulaşıma sahip olan kale ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Paşalar Kalesinin Roma Döneminde inşa edildiği ve Bizans Döneminde de kullanıldığı tahmin edilmektedir. Günümüze bu kaleden surların bir kısmı ve sütun parçaları ulaşmıştır.

Kaymakam Suyu Yaylası: Pamukova ilçesinde yer alan Kaymakam Suyu Yaylası her türlü ağacın bulunduğu bol oksijenli, doğal güzelliğe sahip bir yerdir. Kaymamam Suyu Yaylası kamp yapmak için uygun bir yerdir.

Kırca Yaylası: Pamukova ilçesine bağlı Karapınar Köyünden 13 km uzaklıkta yer almaktadır. Temiz yayla havasına ve yeşil bir tabiata sahip olan Kırca Yaylasında her yıl temmuz ayında yayla şenlikleri yapılmaktadır. Ayrıca ilçede yer alan Katırözü Yaylasını da görmenizi tavsiye ederim.

Pamukova Hangi Şehirde
Pamukova Haritası
Pamukova Merkez
Pamukova Nasıl Gidilir
Pamukova Nerede
Pamukova

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here