gezilecekyerlercom
gezilecekyerlercom

Kısaca Meryem Ana Ayazması uzunca Panagia Vlaherna Meryem Ana Ayazması olarak bilinen kilise İstanbul ilimizin Fatih ilçesine bağlı Ayvansaray Mahallesinde bulunur. 140 yıllık tarihi ile enerji ve şifa dağıtmaya devam etmektedir.

Buradaki ilk kilise İmparator Markianus (450-457)’un karısı Pulheria tarafından yapımına başlatılmış ve I. Leon (457-474) zamanında tamamlanmıştır. 1070 ve 1434 yıllında çıkan yangınlarda büyük bir hasar görmüş. Uzun yıllar onarılmayı beklenmiş. 1860 yıllında kilise onarımdan geçirilmiş. Fakat yapıldığı ilk kilise orjinaliğini kaybetmiştir.  Ayrıca kilisede çok değerli eserler bulunmaktaydı. Evet şuan bazıları yok. Örnek olarak Filistin’de Hz. Meryem ait bir elbise getirilmiş. Bu kilise de muhafaza ediliyormuş. Ama günümüzde yok yangın sonucunda bu eserler yandığı söylenmektedir.

Ayazma kelime anlamı Rum-Ortodoks inancında kutsal kabul edilen su kaynağı olarak bilinir. Evet tam da anlamına uymaktadır. Çünkü burada çıkan bir su kutsal kabul edilmektedir. Bu su hem enerji vermekte hem de birçok hastalığa şifa dağıtmaktadır. Buraya gelen neredeyse bütün ziyaretçilerin içtiği sudur. Tadı biraz değişik olabilir. Zaten tadı için değil şifa olduğu için içiyorsunuz.

Bu kilisenin  en önemli özelliği dünyada Pazar günü ayinini Cuma günü yapan tek Hıristiyan Kilisesi olmasıdır. Bunun sebebi de 140 yıllık bir efsane sonucunda ortaya çıkmış olmasındadır. Efsaneye göre  M.S 2. Yüzyılda yeni yeni ortaya çıkan m.s 6. Yüzyılda ise toprağını genişletip birçok başarıya imza atmış Avarlar birçok orduyu yenilgiye uğratıyor. Gittiği hiçbir yerde boş durmuyor. 617 ve 626 yıllında iki defa da İstanbul kuşatması yapmış fakat Başarsız olmuş. Üçüncü kuşatması bir Cuma gününe denk geliyormuş. O gün İstanbul’un içine kadar girmiş. Şehir teslim olmak üzereymiş Hz. Meryem’in yüzü görünmüş. Bazılarına göre bu kilisede bazılarına göre ise gökyüzünde görülmüş. Yüzü göründükten sonra İstanbul da büyük bir yağmur yağmış Avar Ordusu geri çekilmek zorunda kalmış. İşte Hristiyanlara göre o gece kabul edilmiş. Ve bu kilisede ayinler Cuma günü yapılır.

Yolunuz düşerse mutlaka bu kiliseye uğrayın uğramak için size iki neden sayabilirim hem de çok önemli sizi bunu çoğaltabilirsiniz. Tarihi bir yapıyı görmek, şifa dağıtıldığı söylenen sudan içmek gibi güçlü nedenler sizi buraya getirmeli bence. ayrıca giriş ücretsiz olup orada bulunan kutuya gönlünüzde bir şey kopuyorsa bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz